Україна втратила 40% внутрішнього валового продукту в результаті банківської кризи 2014–2017 років. У цей період кількість фінансових установ у країні скоротилася вдвічі, свідчить дослідження Агентства США з міжнародного розвитку.
У банках, які залишилися, рівень непрацюючих кредитів сягає більше половини. У Приватбанку доходить до 80%.
— Втратили б значно меншу частку валового внутрішнього продукту, якби не ліквідували так багато фінустанов і не націоналізували Приват. За сьогоднішнього темпу росту економіки 2,5–3 відсотки на рік надолужити втрачене зможемо не раніше 2033-го, — каже економіст Андрій Новак, 45 років. — І це за умови, що нинішня динаміка збережеться. У проекті бюджету на 2019-й уряд закладає зростання ВВП на 3 відсотки. Темп навіть упаде, якщо порівнювати з цьогорічним.
Прискорити розвиток можуть економічні реформи. Їх немає. Податкова й бюджетна реформи відсутні. Курсова політика Нацбанку непередбачувана. В умовах непрогнозованості дій Кабміну й НБУ високих темпів економічного росту не буде. Прямі іноземні інвестиції за минулий рік становили 2 мільярди доларів. Це на 1,5 мільярда менше, ніж позаторік. Інвестор не йде в Україну, а навпаки — виходить. Пояснюється це не корупцією, а непрогнозованістю політики уряду й особливо Нацбанку.
Зростання буде стрімким, якщо з'явиться економічна стратегія. Тільки тоді знайдуться інвестори, які побачать в Україні свій інтерес і місце. Уряд має запропонувати стратегію розвитку, а Верховна Рада — ухвалити її. Однак нашим політикам вигідніше працювати в корупційній системі. Вирішувати свої бізнес-справи через офшори, а не налагоджувати економіку країни на продуктивну роботу.
Коментарі