Прем"єр-міністр Юлія Тимошенко вважає передвиборними політичними спекуляціями розмови про те, що Україна може втратити контроль над своєю газотранспортною системою — ГТС.
— Де б я не була — при владі чи в опозиції — я ніколи в житті не допущу приватизації нашої ГТС, — каже прем"єрка. Наголошує: газотранспортна система є національним багатством, яке не підлягає участі в жодному міжнародному консорціумі.
Чергова хвиля чуток про можливу передачу українських магістральних газопроводів під контроль "Газпрому" з"явилася через підготовку нової угоди про умови постачання газу на наступний рік. Проте в проекті документа йдеться лише про можливу участь Росії в модернізації української ГТС. Це підтвердив і міністр енергетики РФ Сергій Шматко.
Радник українського прем"єра з енергетичних питань Олекса Гудима стверджує, що тут немає нічого нового: Росію запросили до участі в проекті модернізації ще навесні, коли це питання розглядалося між Україною та Євросоюзом.
— Чому ж, коли йдеться про те, що ЄС допоможе нам коштами для оновлення транзитних газопроводів, ніхто не говорить, що європейці претендують на українську ГТС? А коли йдеться про технічний кредит від Росії — кричать про загрозу? — обурюється Гудима.
Експерти поділяють думку Юлії Тимошенко про передвиборне підґрунтя політичних заяв і звинувачень на адресу прем"єра. Керівник енергетичних програм Центру ім. Разумкова Володимир Саприкін каже, що жоден прем"єр чи президент України не зможе віддати ГТС будь-якій третій країні. Адже приватизація, оренда чи концесія газотранспортної системи заборонені кількома законами — так само як закріплене право власності держави на магістральні газопроводи. Змінити всі ці законодавчі норми практично неможливо. Це можна було б зробити хіба що спільними зусиллями всіх органів влади країни, про що, звісно, не йдеться.
Газотранспортна система України є і залишиться "у власності народу"
Експерт вважає правильним залучення Росії до модернізації вітчизняної газотранспортної системи. Але зазначає: це буде зроблено вже після виборів президента. Зараз здійснювати будь-які масштабні проекти уряду заважає політична нестабільність, пов"язана з передвиборною кампанією.
Саме цим експерти пояснюють і звинувачувальні заяви на адресу Юлії Тимошенко, і чутки про нібито неминучу газову кризу, і критику вже укладених та нових угод між російським "Газпромом" та українським "Нафтогазом". Керівник останнього Олег Дубина недавно спростував ці чутки і запевнив, що ГТС України є і залишиться "у власності народу".
Юлія Тимошенко, відповідаючи на закиди президента й опозиції, сказала: причиною газових проблем країни стало введення на український ринок сумнозвісної компанії "РосУкрЕнерго". Тоді було втрачено традиційну прив"язку ціни газу до вартості послуг на транзит газу по українській території. У таких складних умовах уряду Тимошенко довелося укладати газові угоди на поточний рік. "Ми будемо виходити з існуючих можливостей і продовжимо конструктивний діалог з Росією щодо контрактів на наступний рік", — каже прем"єрка.
Коментарі