Печерський райсуд Києва засудив екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка до чотирьох років тюрми з конфіскацією майна. Його визнали винним у зловживанні службовим становищем та розтраті державних коштів. Реакція на цей вирок у країнах Євросоюзу не може бути надто жорсткою — Луценка мало знають у Європі, пояснює експерт із міжнародних питань брюссельського Центру європейських студій Майкл Емерсон, 71 рік.
— Юрія Луценка знають тільки ті, хто впритул цікавляться справами України. Інша річ Юлія Тимошенко, — каже Емерсон.
Представник Євросоюзу з іноземної політики Кетрін Ештон назвала це рішення "неповагою до міжнародних стандартів правосуддя", а Велика Британія — "глибоким розчаруванням". Що це означає в перекладі з дипломатичної мови?
— Це не реакція на справу Луценка. Європейці загалом обурені подальшим переслідуванням політичних діячів в Україні. Євросоюз ще зробить висновки з цього скандального вироку.
Єврокомісар із питань розширення Євросоюзу Штефан Фюле заявив, що Україна зможе підписати Угоду про асоціацію восени. Який план Євросоюзу?
— За першим сценарієм — угоду підпишуть до виборів і відправлять на ратифікацію в парламенти країн ЄС. А ті хай орієнтуються на перебіг і результати парламентських виборів в Україні. Другий сценарій триваліший — угоду парафують, але підпишуть лише тоді, коли переконаються, що вибори були чесні. Якщо голосування відбудеться зі скандалами, рух щодо угоди припинять.
Переломним моментом можуть стати масові фальсифікації виборів у жовтні. Зараз підтримка президента Януковича впала до 10 відсотків, наскільки я розумію. Якщо влада піде на підтасовку результатів і віддасть перемогу його партії, Євросоюз діятиме дуже жорстко. Стане очевидним, що країна сповзає до відвертого авторитаризму.
Але що є мірилом чесності виборів і як довести фальсифікації?
— Євросоюз має великий досвід у відстежуванні виборчих кампаній. Навіть якщо самі вибори будуть позірно чисті, фальсифікації можна побачити в самій кампанії, недопуску кандидатів, публічній маніпуляції, застосуванні адміністративного ресурсу або будь-якого примусу. І, звісно, самі результати. Якщо вийде 99-процентна підтримка влади, як у Центральній Азії, то й перевіряти не треба.
Держдепартамент США теж назвав вирок Луценкові "розчаруванням". Як надалі розвиватимуться стосунки між Америкою й Україною?
— Точно — міжнародні інституції не дадуть Україні кредитів. Вирок Луценкові не є визначальним для такого рішення, але підсилить небажання світових фінансових організацій співпрацювати з Україною. США має значний вплив і на Міжнародний валютний фонд, і на Світовий банк.
Євросоюз має такі важелі впливу на Україну?
— ЄС мав виділити Україні 300 мільйонів євро гранту, але цих коштів досі не дали. Головна причина була в економічній політиці України та поганому фінансовому кліматі. ЄС так само невдоволений і політичною ситуацією.
Коментарі
41