пʼятниця, 29 вересня 2017 06:30

Для України оптимальна теперішня політична система

Автор: REUTERS
  Канцлер Німеччини Анґела Меркель із міністром праці Андреа Нахлесом (ліворуч) і міністром закордонних справ Зігмаром Габріелем (позаду) на першому засіданні уряду після виборів, 27 вересня 2017 року, Берлін, Німеччина
Канцлер Німеччини Анґела Меркель із міністром праці Андреа Нахлесом (ліворуч) і міністром закордонних справ Зігмаром Габріелем (позаду) на першому засіданні уряду після виборів, 27 вересня 2017 року, Берлін, Німеччина

24 вересня у Німеччині відбулися вибори до Бундестагу. Блок партій Християнсько-демократичний союз і Християнсько-соціальний союз набрав найбільше голосів — 33%. Його очолює Анґела Меркель. Вона вчетверте стане канцлером.

Із 1949 року в країні діє політична система парламентської демократії. Бундестаг обирає голову федерального уряду — канцлера. Той визначає внутрішню та зовнішню політику, кандидатури міністрів. Президент у Німеччині не впливає на склад уряду. Він представляє країну на міжнародній арені, акредитує дипломатів, має право помилувати ув'язнених.

— Парламентська модель з обмеженими повноваженнями президента працює, коли є сформовані політичні партії, — каже професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань, 58 років.

— Коли вони потужні, стабільні й орієнтовані на виконання своїх програм. В Україні їх формують під вибори. Щоразу змінюється склад парламенту. Зараз там лише одна партія, що була у Верховній Раді минулого скликання. Це "Батьківщина". Всі інші — нові. Ми не можемо передбачити, які політсили утворяться під наступні вибори. У нас партійна система не сформована. Відтак за парламентської моделі країна буде нестабільна.

За парламентську модель в Україні виступають Кремль і Віктор Медведчук (лідер проросійського руху "Український вибір", кум президента РФ Володимира Путіна. — ГПУ). А щодо федералізації України — це те, що хоче Кремль.

Анґела Меркель учетверте буде канцлером. А в Україні людина може очолити державу лише двічі підряд. Що краще?

— Анґела Меркель — не президент, а голова уряду. Тому справа не у формальній обмеженості термінів. А в тому, на скільки політик відповідає настроям народу. Люди хочуть, щоб Меркель знову була прем'єром. Водночас є приклади країн, де глави урядів перетворювалися на авторитарних, популістських лідерів. Наприклад, Віктор Орбан в Угорщині й Сільвіо Берлусконі в Італії (був прем'єром з 1994-го по 2011 роки — із перервами. — ГПУ).

Чим особлива німецька виборча система?

— Вона настільки складна, що її не розуміють навіть німці.

Це так звана персоналізована пропорційна система, суміш мажоритарної та пропорційної. Але не така, як у нас, що ділиться на дві частини: одну обирають за партійним списком, другу — по мажоритарці. І в нас, і в них виборець ставить два хрестика: за партію і за певного кандидата, як у мажоритарному окрузі. Та в Німеччині загальне число обраних депутатів від партії визначають від кількості голосів, що вона отримує в цілому. Але якщо якийсь депутат перемагає в мажоритарному окрузі, то він стає депутатом автоматично. Незалежно від того, скільки набрала його партія. Тому кількість депутатів у німецькому парламенті може "плавати" (ново­обраний Бундестаг із 709 членами буде найбільший у сучасній історії ФРН. У попередньому скликанні до нього входили 630 депутатів. — ГПУ).

Яка політична система оптимальна для України?

— Теперішня. Українці не хочуть повернення до моделі сильного президента, що мали за Кучми та Януковича. Зараз його влада обмежена. Раду формують за результатами виборів, у ній має бути коаліція. Коаліційні уряди, їхня відповідальність перед парламентом — це європейська риса. Вона в нас є. Наступний крок — потрібні усталені політичні партії.

Зараз ви читаєте новину «Для України оптимальна теперішня політична система». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути