пʼятниця, 22 квітня 2016 07:55

Безвізового режиму з Євросоюзом слід чекати не раніше середини осені

Автор: ФОТО з сайта www.gromada.lviv.ua
  Українці стоять у черзі до Генерального консульства Республіки Польщі у Львові
Українці стоять у черзі до Генерального консульства Республіки Польщі у Львові

20 квітня Європейська комісія подала законодавчу пропозицію про безвізовий режим для України. Тепер її має схвалити Рада ЄС і Європарламент.

— Єврокомісія визнала, що Україна виконала всі технічні критерії для візової лібералізації, — каже експерт із питань євроінтеграції Мар'яна Кузьо, 29 років. — Далі має бути голосування в Раді ЄС (частина двопалатного законодавчого органу Євросоюзу, друга частина — Європарламент. — ГПУ) та в Європарламенті. Останній має остаточно дати добро на скасування віз.

Чергове засідання Ради відбудеться в червні. "За" повинні проголосувати більшість членів ЄС (кожна країна має кількість голосів, відповідно до чисельності населення, кваліфікована більшість — це 255 із 345 голосів зі щонайменше 14 країн. — ГПУ). Нам важливо не зробити після кроку вперед два кроки назад щодо реформ, потрібних для безвізового режиму. Треба не давати країнам ЄС політичних підстав відмовити Україні, бо всі технічні вимоги ми виконали.

Україна має в Європі прихильників і скептиків. Останні можуть використати політичну кризу в країні, конфлікт на Донбасі чи міграційну кризу в Євросоюзі як привід нам відмовити. Однак керівники ЄС не раз повторювали: ні війна, ні міграційна криза не стануть перепоною на ­шляху до скасування візового режиму. Навіть референдум у Нідерландах не мав би стати цьому завадою.

Що з подій в Україні можуть використати як негативне тло в цьому питанні?

— Спекуляції про обрання генпрокурора, неефективну роботу Національного агентства з питань запобігання корупції. Процеси з обранням керівників цього агентства мають бути абсолютно прозорі й зрозумілі європейським урядовцям. Частина країн ЄС сумніваються, що Україна здатна створити ефективні інститути для боротьби з корупцією. Маємо переконати в протилежному.

Верховна Рада тривалий час не могла відправити генпрокурора Віктора Шокіна у відставку. Досі не обрали нового. У ЄС можуть виникнути питання до його відбору. Бо це виглядає як керований процес, а фігура, яка обійме цю посаду — як політична, а не фахова в своїй сфері. Такі маневри в Євросоюзі можуть сприйняти негативно.

Проте Україна виконала весь план дій для візової лібералізації. Провели багато реформ, які навіть не розпочали б, якби не перспектива скасування віз. Тому маємо великі шанси на безвізовий режим.

Коли це може трапитись?

— Голосування в Раді ЄС буде в червні, потім — голосування в Європарламенті. Практика Молдови показує: від голосування до фактичного запровадження безвізового режиму минає три-чотири місяці. Тож ідеться десь про середину чи другу половину осені.

Які будуть умови для українців щодо в'їзду без віз у ЄС?

— Це короткострокові поїздки в країни Євросоюзу — на термін до 90 днів протягом півроку. Безвізовий режим не дає права на офіційне працевлаштування. Це фактично туристичні та ділові поїздки. Українці зможуть їздити лише за наявності біометричного паспорта. Інакше потрібна буде віза, як тепер. Щодо документів для в'їзду, то прикордонники мають право запитувати українців: з якою метою їдуть у ЄС? Можуть просити показати документи, що засвідчують мету поїздки та наявність коштів для утримання себе під час неї.

Зі скасуванням віз може розпочатися масова нелегальна трудова міграція українців до Європи?

— Це важко передбачити. Особливо з урахування економічних труднощів в Україні та великої кількості внутрішньо переміщених осіб. Але практика інших країн, зокрема балканських і Молдови, показує: сплеску нелегальної міграції після скасування віз не відбувається. Хто хотів легально чи нелегально виїхати з України, той це давно зробив. Візовий режим ніколи не стримував нелегальної міграції. Цей інструмент зупиняє лише законослухняних громадян.

Україна добивалася безвізового режиму понад п'ять років

Київ отримав від ЄС "План дій із візової лібералізації" в листопаді 2010-го.

Із січня 2015 року українці отримують біометричні закордонні паспорти.

Останні "безвізові закони" ухвалили цьогоріч. 18 лютого Верховна Рада підтримала закони про арешт і спецконфіскацію майна, про забезпечення прозорості й незалежності антикорупційної прокуратури.

Найдовше депутати обговорювали закон про електронне декларування. Прийняли 16 лютого. Його розкритикували в ЄС. Президент наклав вето. 15 березня закон ухвалили зі змінами.

Зараз ви читаєте новину «Безвізового режиму з Євросоюзом слід чекати не раніше середини осені». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути