Якщо Україні дадуть безвізовий режим, чимало українців рушать до Євросоюзу. Але як їх там зустрінуть? Це одне з питань, яке змушує ЄС дуже уважно ставитися до цієї справи.
Питання безвізового режиму — це, з одного боку, питання міграції. У Франції, Нідерландах і Бельгії є націоналісти, які переживають за безпеку своїх країн. Прем'єр Великої Британії Девід Кемерон виграв вибори передусім тому, що виступає проти імміграції і намагається її контролювати. Європейців хвилює також, наскільки сильно Україна пронизана спецслужбами Росії, на яких рівнях, бо всі вони теж можуть потрапити до Європи. Через це абсолютно відверто просять Україну виконати чіткі пункти, зазначені в декларації Ризького саміту, які б цю небезпеку зменшували.
Ще ЄС дуже турбує питання: а що ж відбуватиметься на Донбасі? Зараз припускають, що Україна зможе домовитися із Росією й у першій половині наступного року проведе там місцеві вибори. Якщо це станеться, то безвізовий режим Україна отримає наприкінці наступного року. Нині в жителів Донбасу теж є українські паспорти. А це означає, що вони теж матимуть право на безвізовий режим. Уявляєте, якщо вони ринуть у Європу? Тому поки Київ не вирішить проблем із Донецьком, ніякого безвізового режиму не буде.
Звісно, в контексті цього питання на саміті в Ризі європейці нічого не говорили про Донбас. Так само в декларації не обговорили дії Росії в областях, що контролюються сепаратистами. Максимум, що могли сказати: "анексія Криму й Севастополя протиправна за міжнародним правом". Анексія неможлива без окупації, це ж логічно. Чому про це не сказали? Бо є "нормандський формат": Німеччина, Франція, Росія й Україна. Питання Донбасу вирішуватиметься лише в цьому форматі, бо лише в ньому були підписані всі угоди. До чого тут Європейський Союз? Він не братиме на себе зобов'язань замість "нормандської четвірки" вирішувати проблеми Донбасу. Тим паче, що Путін у Європі має чимало друзів, як-от Чехія, Угорщина, Словаччина, Греція. Всі вони проголосували б проти подібного загального рішення. А якщо вони проти, це означає, що рішення нема.
Ояр СКУДРА, 65 років, латвійський політолог
Коментарі