Ексклюзиви
Вівторок, 11 вересня 2018 12:17

"Добридень, тату, в хату" - як правильно вітатись українською

"Добридень, тату, в хату" - як правильно вітатись українською
Вживали форму "Добридень!" дуже гарно і по-українськи - блогер. Фото: Gazeta.ua

Українською мовою варто вітатися не "Доброго дня!", а "Добрий день!".Форми вітання "Добридень! Добрий вечір! Добривечір! На добраніч! Добраніч!" є традиційно українськими.

"Доброго дня!" є видозміненою формою, яку вживають для того, щоб мова звучала більш культурно, пише блогер Анатолій Жилавий на сайті "То є Львів".

На підтвердження своєї думки автор наводить цитати з творів письменників.

"Добридень же, новий годе, В торiшнiй свитинi!" (Шевченко).

"Добридень же, тату, в хату" (Шевченко).

"Дай, боже, добрий день, Маріє! — Дай, боже, й вам, бадіко!" (Кобилянська).

"Добрий день! – Здоровi були. – Що, Грицько дома?" (Панас Мирний).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Опублікували добірку найвлучніших слів для дощового літа

"Стягненi форми вiтань "Добридень!" i "Добривечiр!" дуже гарні та не мають аналогів у сусідніх мовах. Мені запам'ятався момент із дитинства, коли я на селі привітався з дідусем "Добрий день!", на що він мені відказав: "По-українськи треба казати "Добридень!". Правду кажучи, на Галичині рідко коли можна почути цю форму. А варто було б саме її популяризувати. Нещодавно мав нагоду бути з дітьми на опері "Попелюшка" у Львівському оперному театрі, то актори дуже часто вживали форму "Добридень!". Дуже гарно. А Словник Грінченка подає ще й форму "Добридосвіток!" - зазначає Анатолій Жилавий.

Функцію побажальності в українській мові виконувало кліше "Дай, Боже". Воно неодмінно додавалося і до "Добрий день", і до "Добрий вечір". Тож нинішнє "Добрий день" є просто еліптичним залишком повного вислову "Дай, Боже, добрий день" чи "Добрий день, дай Боже".

Сказати "Бажаю вам доброго дня" більш доречно як побажання наприкінці розмови. Але це не вітання.

Анастасія Теплякова з Дніпра навчає дорослих людей українсьої мови.

"На заняттях починаємо з нуля. Збираємося двічі на тиждень, займаємося годину. Багато говоримо на обрану тему - так люди дізнаються нові для них слова. Наприклад, у темі про фрукти та овочі грали в гру: іноземцю треба розповісти українською рецепт. Читаємо твори української літератури. Часом граємо в рольові ігри. Це допомагає збільшити словниковий запас".

Зараз ви читаєте новину «"Добридень, тату, в хату" - як правильно вітатись українською». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 7
Голосування Чи заслуговував Роналду на червону картку?
  • Так, це однозначно вилучення
  • На розсуд арбітра, міг обмежитись жовтою карткою
  • Це взагалі не фол і навіть не жовта картка
Переглянути
Погода