У дворах черкаських багатоповерхівок побільшало автомобілів, які стоять на цеглинах замість коліс. Новіші колеса крадії продають перекупникам на авторинку, з поганою гумою — здають на металобрухт.
— У дворі облагробуду вже тижнів зо два стоїть "жигуль" на цеглинах замість коліс. На вигляд наче доглянутий, але ніхто його не забирає, — розповідає черкасець Олексій, 30 років. — Такі самі машини без коліс бачив і в інших районах. В основному, це автомобілі, якими зараз не користуються. Гаража немає, а на стоянку грошей шкода. От вони і стоять у дворах, приваблюють злодіїв.
Найчастіше грабують автомобілі без сигналізації, в основному, вітчизняного виробництва.
— Нещодавно вночі під будинком на вулиці Героїв Сталінграда пограбували "жигуль". Відкрили дверку водія — у салоні нічого цінного не було, то забрали акумулятор. Через три машини від моєї в ту ж ніч обнесли "п'ятірку" — нічого не знайшли, бо водій забирає акумулятор додому, тільки замок із м'ясом вивернули. У нього це вже другий раз, першого повиривали колонки, магнітоли в салоні не було, — каже черкасець Ігор Пошиваник, 41 рік.
З іномарок, окрім коліс та апаратури, крадуть значки. Із них роблять брелоки.
Уманець Олексій Шевчук, 37 років, якось знайшов злодія на задньому сидінні своєї автівки. П'яний крадій заснув:
— У мене тоді "уазік" був. Поїхали до друзів сім'єю. Машину лишили в дворі біля будинку. У дворі ще п'яна компанія сиділа, молодь переважно — хлопці, дівчата. Я не обратив вніманія. Рано встали, до машини, а там брезент знятий, усередину втоптаний. Я злякався, що обікрали. Там і магнітола була, і речі. Нічого не трогали до приїзду міліції. Коли приїхали міліціонери, то на задньому сидінні під брезентом знайшли злодія. Він спав із магнітолою в руках. Розбудити його було тяжко. Як потім виявилося, він був із тієї компанії. Не міг вилізти з машини, заплутався у брезенті й заснув.
Уманські таксисти кажуть, серед клієнтів часто трапляються крадії.
— Працюю таксистом чотири роки, — розповідає Григорій, 42 роки. Прізвища не називає. — За цей час змінив чи чотири, чи п'ять телефонів. Я ж його не ховаю, ставлю в салоні, а клієнти різні бувають. Тоді шукаю мобілку, а її немає. Виходила дамочка чи пацан і з собою забрали. У міліції вже сміються з мене, коли прихожу заяву писати. Кажуть, що обично таксисти крадені телефони купують, а тут у мене постійно крадуть. Уже не знаю, куди його і ставити. А в товариша з салону пряники вкрали. Він машину після зміни під своїм домом поставив. Уночі хтось пробував ламати замки — не вийшло. То вибили бокове скло. Забрали пряники, ті що він після зміни не доїв у кульочку і витрусили мєлоч, бо інших грошей не було. Але крали, мабуть, дєлєтанти, бо не забрали ні магнітолу, ні рацію. Обично рації тирять, вона більше тисячі коштує. В іншого колеги колеса зняли з робочої машини. Їх міліція зразу знайшла. Сусіди ворами оказалися.
У Державтоінспекції говорять, що більшість крадіжок відбувається через неуважність водіїв.
— Найчастіше крадуть барсетки, дипломати і гаманці, — розповідає начальник відділення профілактичної роботи ДАІ Черкас 24-річний Ярослав Вороний. Тобто ті речі, які можуть містити гроші або документи. Були випадки, коли викрадали з машин ноутбуки, навігатори і телефони. Але найчастіше знімають із авто колеса й акумулятори. На колеса звертають увагу, де нова гума. Часто у крадіжках винні самі водії, бо автівку залишають без нагляду. Наприклад, зупинився біля кіоску. Вибіг, ніби і не надовго, за цигарками чи ще за чимось. Буває не закривають вікна, особливо влітку. Цього достатньо для злодія, щоб викрасти щось із машини. Тому якщо цінну річ не можна забрати з собою, то треба її накрити чимось або покласти під сидіння. Ще люди економлять на стоянках, ставлять машини біля будинків. Це теж часто для власників закінчується плачевно.
Коментарі