19 молодих сімей отримали квартири за програмою молодіжного кредитування у житловому будинку на вул. Байди Вишневецького, 78 у Черкасах. Дім здали в експлуатацію у серпні.
З одним із власників помешкання, чемпіоном світу з кікбоксингу Сергієм Черкаським, зустрічаємося біля новобудови. Поки що він з дружиною та дитиною живе у батьківському будинку в Чигирині. До того мешкав у гуртожитку.
Сходами ідемо на сьомий поверх до його двокімнатки.
— Ліфт не працює, але надіюся, що буде. А ні, то будемо далі спортом займатися. Я завжди жив на першому або другому поверсі, то захотілося повище. Спочатку думав брати однокімнатну, але коли з'явилася дитинка, то змінив рішення, — відчиняє двері Сергій Черкаський, 26 років.
Квартира площею 75 кв. м. Є два балкони — з кімнати й кухні. В одній із кімнат на бетонній підлозі мішки шпаклівки, три каністри ґрунтовки, рулон сітки.
— Кімнати великі. Такі, що й зал для тренувань можна зробити, — жартує, йдучи на балкон. На вікнах — склопакети. — Гарно тут — дерева, зелень. І спокійно. Наче й у центрі, але тихо. Правда, на ремонт доведеться витратити чимало. Це не Радянський Союз. Тоді хоч якийсь туалет і ванна була у новій квартирі. А тут — нічого. Найперше, що робитиму, підлогу, стелю і стіни. Доведеться витратити як мінімум 10 тисяч доларів.
У майбутньому планує перепланувати житло.
— Хотілося б зробити трохи більшою ванну кімнату, тому що туалет дуже широкий. І двері широкуваті. Можна буде арочку або двері-купе. Як тільки зробимо мінімальний ремонт, одразу переїдемо жити, бо з батьками нецікаво, — іде на кухню. — Тут поставимо стіл, плиту й два стільці. Буває, заходиш у квартиру, а в ній чого тільки немає. У мене буде все по мінімуму — ліжко, ноутбук, крісло, на стіні — проектор, меблів не буде. Вузьку шафу-купе поставимо в іншій кімнаті вздовж всієї стіни, тут зберігатимемо всі речі.
На підлозі й стінах помічаю тріщини.
— Це не страшно, все одно підлогу треба буде вирівнювати й наносити інше покриття. Вони тут трохи зекономили. Будинок тримається на залізобетонних стовпах, стіни всі можна переносити. Бачив й інші новобудови, тому можу сказати, що цей будинок якісний.
Він стояв у черзі на квартиру чотири з половиною року. Віддав $20 тис. першого внеску. Тепер щокварталу протягом 30 років сплачуватиме 2 тис. грн. Квартира коштує близько $60 тис.
Програма молодіжного житлового кредитування в області діє з 2002 року. За цей час квартири отримали 315 сімей.
— Щоб отримати житло, треба стояти на квартирному обліку й мати задекларований стабільний дохід. На сім'ю із трьох осіб — це 4–4,5 тисячі гривень на місяць. Має значення і вік. Кредит надають людині до 35 років. Він є пільговим, тому що погашається протягом 30 років при відсотковій ставці 3 відсотки, для сім'ї з однією дитиною — безвідсотковий, двома дітьми — держава погашає 25 відсотків суми кредиту і трьома — 50 відсотків. Перший внесок платять у розмірі 3 відсотки загальної вартості перед укладанням кредитної угоди і 3 відсотки при отриманні документів на побудоване житло, — розказує 49-річний Олександр Паливода, директор Черкаського регіонального управління фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. — У нас на обліку зараз 213 осіб, а програма діє тільки до 2012 року. Якщо її не продовжать, то люди перейдуть на інші програми. Зараз запрацювала "Доступне житло" — якщо людина може заплатити 70 відсотків за квартиру, то держава погашає решту.
Коментарі