26 січня у Бухаресті у Національному музеї історії Румунії відкриється виставка керамічних виробів із зображенням колишнього диктатора країни Ніколає Чаушеску. Подія присвячена до 89-го дня народження політика.
Ніколає Чаушеску (1918-1989 роки) - діяч румунського і міжнародного комуністичного руху, правитель Румунії з 1965 по 1989 рік.
Генеральний секретар ЦК Румунської комуністичної партії (РКП) з 1965, Генеральний секретар РКП з 1969. Голова Держради Румунії з 1967, президент СРР (Соціалітична Республіка Румунія) з 1974.
Чаушеску засудив ініційоване СРСР вторгнення до Чехословаччини військ Варшавського договору 1968 року і в деяких питаннях дотримувався незалежного від Москви курсу в зовнішній і внутрішній політиці. Зокрема, диктатор безконтрольно брав кредити у країн Заходу, що досить швидко поставило економіку Румунії на межу колапсу. З 1980-го року виплата боргів за кредитами стала головним пріоритетом економіки Румунії. В результаті до 1989 року - фактично за кілька місяців до повалення режиму Чаушеску - Румунії вдалося розрахуватися практично зі всіма західними кредиторами. До цього часу Румунія стала чи не найбіднішою країною Східного блоку.
Чаушеску встановив у Румунії культ особи і навіть сам щиро вірив у власну популярність серед народу. 1989 року в країні відбулась революція: рятуючись від багатотисячного натовпу біля телецентру в Бухаресті, Ніколає Чаушеску утік зі столиці разом з дружиною Оленою на вертольоті. Проте незабаром їх затримала армія у невеликому містечку Тирговішта. Там же організували трибунал, який засудив Чаушеску до розстрілу. Вирок виконали негайно - відеозапис їхньої страти згодом демонструвався у багатьох країнах світу.
Подружжя Чаушеску поховане без пам"ятників в Бухаресті на військовому кладовищі Генча.
У них було троє дітей: Ніколає-молодший (Ніку), Зоя і Валентин. Після загибелі батьків Ніку і Зою засудили за різні (перш за все фінансові) зловживання і провели якийсь час в ув"язненні. Незабаром після звільнення Ніку помер від цирозу печінки. Валентин за життя батька не втручався у політику і згодом ніяким репресіям не піддавався.
Коментарі
1