Ексклюзиви
Середа, 24 жовтня 2012 16:13
Андрій Бондар
Андрій Бондар
Андрій Бондар

В гробу

Колись один наш поет написав дуже лаконічного вірша: "Я був в Мавзолеї. Я Леніна бачив. В гробу". Ці слова просто променіють якоюсь життєдайністю. Бо анітрохи не шкода вже того Леніна і радісно за наш народ, який нарешті може дозволити собі поетів, здатних на такий гумор. "При наших дедах за такое сажали", — каже нині компартія, але вже можна її, іграшкову, не боятися. Ми в гробу вас бачили, разом із вашими дідами.

В одного мого друга дитинства Яші було хобі. Він збирав значки, пов'язані з Іллічем. Називав він це словом "Ленініана", ніби ім'ям якоїсь гарної дівчини. І якраз це слово в дивний спосіб трохи мирило мене з дурнуватим заняттям — збиранням Леніна. Його навколо так було багацько, що примножувати скорботу ще в альбомах зі значками здавалося чимось абсурдним.

Яшо, займися чимось іншим. Пойди другим путём

Але Яша свою справу любив, як пристрасний коханець. Його цікавила тільки форма цієї дівчини, і в гробу він бачив мої перебудовні настрої, синьо-жовті значки та журнал "Новый мир". "Ленінські місця", "Ленін і Горький", "Ленін — кучерявий хлопчик" — він листувався з колегами, ходив на збіговиська, вивчав довідники.

Проте час невблаганно наступав. Яша входив у кризу. Ленініана згасала на очах — падала в ціні, ставала об'єктом насмішок, не випускала новинок.

— Яшо, займися чимось іншим, — я намагався вселити ентузіазм у друга і відволікти від згубного хобі. — Пойди другим путём.

Він чіпко тримався своїми підлітковими пальчиками за Ленініану, доки не трапилася справжня трагедія. Його прабабуся Муся якось заходилася прибирати в кімнаті. Яша був у школі, коли вона виставила всі альбоми з Леніним на підвіконня, просто під палюче сонце травневого пополудня. Поролон розплавився і в'ївся у значки. Колекція була знищена. Яша прийшов зі школи та побачив, нарешті, Леніна у гробу. Він плакав і сварив бабусю Мусю, але це не допомогло.

За три роки він виїхав до Ізраїлю, де вивчився на актора.

Зараз ви читаєте новину «В гробу». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

20

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода