"80-річну жінку привела до нас дочка, - розповідає харківський терапевт, кардіолог Олександр Рильцов, 38 років. - Старенька сиділа вдома, нікуди не виходила, аналізів не здавала. Дільничний терапевт приходив додому. Скаржилася на брак кисню, слабкість, в'ялість, серцебиття, головні болі. Дільничний списав усе на старість і діагностував стенокардію. Ніхто не помітив, що вона бліда. Коли ми зробили аналіз крові, то виявили анемію, пов'язану з дефіцитом вітаміну В12. Шлунок перестає виробляти речовину, яка забезпечує його всмоктування. Уколи цього вітаміну повністю зняли всі симптоми. Людину лікували зовсім не тим."
Якщо бракує кисню, треба найперше визначити причину. Для цього - регулярно здавати аналіз крові Від цього залежить лікування, каже Олександр Рильцов.
"Кисню бракує одночасно й шкірі, і мозку, і серцю. Випадає волосся, ламаються нігті. Людина блідне, слабне, скаржиться на запаморочення, серцебиття. Виникає задишка, синіє шкіра. Найчастіше це буває через анемії. Залізодефіцитна анемія є у кожної четвертої молодої жінки. У крові не вистачає заліза, а отже гемоглобіну, який переносить кисень. Воно вимивається через щомісячні втрати крові при менструації. Лікують препаратами з залізом. Гінеколог може прописати ліки, які зменшать менструальну втрату крові."
Анемія веде до порушень функцій всіх органів і тканин.
"При цій хворобі хочеться крейди. Це часто буває у вагітних. У них швидша циркуляція крові, тому гемоглобіну не вистачає. Дитина бере кисню скільки їй треба, а організм отримує залишок."
Також кисню у крові може бракувати через хвороби легень, через які має надходити у кров.
"Це астма і хронічний обструктивний бронхіт. Він найчастіше буває у курців. Тоді приймають засоби, які розширюють бронхи і полегшують доступ кисню до легень. Може бути хвороба серця, через яку порушується перекачка крові, отруєння або кровотеча. Бракує гемоглобіну. При астмі і вадах серця дефіциту кисню в крові, гемоглобіну може вироблятися більше, щоб компенсувати втрату, але все одно не вистачає."
Брак кисню у астматиків підвищує ризик розриву легень. Там накопичується рідина.
"Якщо прохідність серцевих судин нормальна, то це проявляється серцебиттям і змінами кардіограми. Але інфарктами - ні. Якщо серцеві судини звужені або вражений серцевий м'яз, то брак кисню в крові підсилює стенокардію. Це підвищує ризик інфаркту і погано впливає на його перебіг. При серцевій недостатності збільшується ризик смерті."
Інші причини рідкісні. Це можуть бути вади серця, при яких кров, яка має пройти через легені, проходить повз. Лікують операцією. 1-2% хворих мають серцеву недостатність через інфаркти.
Рівень кисню в крові вимірюють оксиметром. Його вдягають на палець. Через прилад проходить світло, за спектром якого визначаться вміст кисню.
Коментарі