21-річній Дарії Серт із Туреччини пересадили матку. Це третя в історії медицини подібна операція і перша — від мертвого донора.
1931-го данець погодився на хірургічне втручання, щоб стати жінкою. За три місяці помер. Друга операція була у Саудівській Аравії 11 років тому. Матка не прижилася. Через 99 днів орган видалили, бо у судинах утворилися тромби.
Дарію, яка народилася без матки, прооперували 9 серпня. Зараз вона погодилася дати коментарі.
— Я відчуваю щастя і хвилювання. Дасть Бог зможу народити дитину, — Дарія Серт лежить у фіолетовій мережаній сорочці в палаті університетської лікарні "Акденіз" в місті Анталья.
Вона — домогосподарка, чоловік Мустафа працює автомеханіком.
— У пацієнтки перша менструація. Це означає, що матка почала функціонувати. Сподіваємося, вона народить немовля, — розповідає мікрохірург Омер Озкан, який оперував Дарію. — Через шість–вісім місяців жінці можуть зробити штучне запліднення. Але є багато ризиків. Через імунодепресанти в дитини можуть бути вроджені аномалії.
У світі одна на 5 тис. жінок народжується без матки. Крім Туреччини, до таких трансплантацій готуються у Швеції та у США.
— Матка має вісім зв'язок. У кожній — нерв, судина, дві вени й артерія. Трапляється, є яєчники, але нема матки. Жінка може не знати про це, не відчувати. Але в таких нема менструації, і вони не можуть народити, — коментує Тетяна Атюшкіна, 38 років, лікар-гінеколог зі столичної клініки "Астарта". — У моїй практиці були дві пацієнтки без матки. Торік звернулася 15-річна дівчина, в неї не було місячних. Ваду виявили під час обстеження.
Тетяна Атюшкіна вважає малоймовірним, що туркеня завагітніє так скоро, як кажуть тамтешні медики.
Коментарі