Від 30 тис. до 120 тис. росіян, за різними оцінками, вийшли на акцію протесту 24 грудня на просп. Сахарова в Москві. Виступали проти фальсифікації парламентських виборів, що відбулися 4 грудня. Закликали "не дати Путіну жодного голосу на президентських виборах 4 березня".
Кількатисячні черги вишиковуються перед металошукачами ще близько 13.00, за годину до початку. Вздовж проспекту — 40 автобусів із "омонівцями". У санкціонованій зоні мітингу стоїть сцена з гаслом "Россия будет свободной!". З колонок лунають пісні Віктора Цоя, гуртів ДДТ й "Аукцион".
Люди приходять із саморобними транспарантами. На багатьох написано "Я проплачен госдепом США". Це — іронія на заяви комуністів, що попередній мітинг, 10 грудня, організований з-за кордону.
Ліві, націоналісти, активісти руху "Солідарність" приносять свої прапори і стають разом.
— На людей намагалися тиснути психологічно. Біля рамок стояли автозаки. Туди-сюди постійно їздили колони автобусів із символікою "Єдиної Росії", — розповідає лікар із Москви 30-річний Павло Грофф.
— Організатори правильно зробили, що почали впускати помаленьку. Інакше біля входів могла початися тиснява, — говорить Павло Грофф. — Бомжів і алкоголіків не пропускали. Було багато інвалідів і старих людей. Кілька разів оголошували, щоб їм допомогли добратися під сцену. Бачив, як хлопці скидалися для одного діда і просили його взяти гроші, бо прийшов у якихось літніх туфлях і спортивному костюмі. Хлопці з прапорами ЛГБТ (гей-лесбійської спільноти. — "ГПУ") передали йому хороший пуховик. Поліцейські поводилися доброзичливо. Якісь чоловіки біля нас під час виступу Ксенії Собчак почали штовхатися і кричати: "Шлюха, уйди со сцены!" Поліцейські швидко відтягли їх, а нам сказали: "Ребята, не ведитесь, это провокация!"
Виступали лідер "Солідарності" Борис Нємцов, блогер Олексій Навальний, письменники Борис Акунін і Дмитро Биков, музичний критик Артемій Троїцький. Журналіст Леонід Парфьонов не зміг прийти, показали його відеозвернення. Не було й екс-президента СРСР 80-річного Михайла Горбачова.
— Михайло Сергійович просив передати, що він серцем з нами, із тими, хто підтримує наші вимоги, — сказав ведучий Володимир Рижков.
Мітингувальники повторили вимоги попереднього зібрання на Болотній площі: звільнити політв'язнів, скасувати результати парламентських виборів і провести нові, відправити у відставку голову Центрвиборчкому Володимира Чурова.
— Єдиної ідеї не було. Люди освистували майже всіх, хто виступав. Хоча і Собчак, і Нємцов, і Навальний говорили розумні речі. Сподіваюся, наступного разу з'явиться лідер, за яким підуть, — розповідає Павло Грофф. — Зараз ми вийшли, бо дістало. А що з цим далі робити — поки не ясно. Люди не вірять, що Путін допустить перевибори. Кажуть, мітингами нічого не вдієш. Дзвонив родичам у Рязань, чи вони вийшли. Сказали, що їм і так добре, а ми дострибаємось. Шкода, але більшість у країні сприймають ці протести як вибрики "зажравшихся москвичів".
На телебаченні нас майже не показували. Зате показали мітинги "нашистів" (провладний молодіжний рух "Наші". — "ГПУ"), хоча там людей було в рази менше. Зганяли знову лікарів, студентів, працівників держустанов. У нас на дверях під'їзду висіло оголошення: якщо хочемо, щоб і надалі справно прибирали й вивозили сміття, від кожного під'їзду має бути 50 чоловік. Збір біля жеку в суботу о 10.00. У той же день всі школи писали путінську контрольну. Причому не у своїй школі — дітей треба було везти на інший кінець міста. Це щоб батькам було чим зайнятися.
Коментарі
1