— 14 листопада дивилася по телевізору новини. Побачила, що сотні тисяч людей збираються на хадж (щорічне паломництво мусульман до священного міста Мекка. — "ГПУ"). 13 років живу в Саудівській Аравії й жодного разу не була у Мецці, — розповідає Сахар Абдул Кадир.
Попросила чоловіка піти з нею на хадж. Сказала, що не хоче померти, так і не побувавши на горі Арафат. Подружжя зачинило будинок і з двома дітьми вирушило до святих місць.
— Не знаю, чи зарахує Аллах це паломництво. Половину дійства ми з чоловіком пропустили. Наступного року підемо ще раз.
Мусульмани вважають, що того, хто запізнився на перший день паломництва, Аллах не почує.
Один із найважливіших обрядів — молитва біля гори Арафат. У понеділок до 70-метрового пагорба за 12 км від Мекки зійшлося майже 2 млн мусульман. Вірять, що цього дня відчиняються небесні двері й усі молитви йдуть просто до Аллаха.
У вівторок, середу й четвер приносять жертви. Можна жертвувати верблюда не олодшого 5 років, бика чи козу, яким не менше року, 2-річних корів, семимісячних і старших овець. Кожен паломник має це за обов'язок. Якщо немає власних тварин — купує.
— Найчастіше беруть для пожертвувань кіз. Корова чи верблюд не кожному до кишені, ще й перед святами вони дуже дорожчають. Середню козу продаю за 90 тисяч рупій (80 грн. — "ГПУ"), корову — за 10 мільйонів рупій (8 тис. 900 грн. — "ГПУ"). Найбільшу корову продав за 43 мільйони. Усі тварини мають довідки від ветеринара. Хворих і з дефектами не купують, — говорить індонезієць Дарсіп.
Під час хаджу мусульманам не можна торгувати, кохатися, одружуватися, ображатися, вбивати тварин чи комах, рвати листя з дерев, голитися, стригти нігті та курити.
До Мекки з'їхалися віряни більш як зі 180 країн. Міністр внутрішніх справ Саудівської Аравії — Наїф ібн Абдель Азіз заявив, що цього року прибула рекордна кількість паломників.
Щороку країна заробляє на організації паломництва близько $30 млн.
Коментарі