Озоновий шар над Арктикою за останні місяці зменшився на 40 відсотків. Фахівці зі Всесвітньої метеорологічної організації кажуть, це найбільше за півстоліття. Через це в Європі може змінитися клімат. Люди частіше хворітимуть на рак шкіри.
Озон утворюється на висоті понад 15 км.
— Це їдкий блакитний газ, отрута, що здатна вбити все живе біля самої поверхні Землі, — пояснює столичний біолог Олександр Криворучко, 67 років. — Він утворився в атмосфері понад 400 мільйонів років тому. Після цього на суші зародилося життя. Рослини до того росли лише у воді.
Учені виявили, що більше газу в атмосфері виникає там, де найпотужніше сонце — біля екватора. Озон поглинає промені й нагрівається.
— Ультрафіолетові промені ушкоджують ДНК організмів. Тварини захищені від опромінення шерстю та грубою шкірою. Проте від жорсткого сонячного проміння вже гине планктон у океанах. Від нього залежить існування морських тварин, коралів.
Найбільше озонові діри шкодять людям. Ультрафіолет впливає на поверхню тіла.
— Сонячне проміння зумовлює опіки шкіри, рогівки ока, різні види раку шкіри та імунну недостатність, — говорить столичний лікар Кузьма Хобзей, 27 років. — Через озонову діру жителі Австралії хворіють на рак шкіри у десятки разів частіше, ніж в інших частинах світу. У розвинених країнах метеорологічні служби складають прогнози погоди з урахуванням інтенсивності ультрафіолетового опромінення. Таким чином люди знають, у які дні сонце особливо небезпечне. В Україні такої практики немає.
Коментарі
1