Афганський гончак чорної масті відзивається на кличку Снаппі. Цей собака з"явився на світ 24 квітня 2005 року. Тварину клонували в Сеульському національному університеті у Південній Кореї. 29-кілограмовий пес живе в університеті, де й народився. Нещодавно він відсвяткував свій перший день народження.
Снаппі створили, щоб досліджувати собачі хвороби, схожі на людські. Учені однієї з лабораторій Сеульського університету на чолі з професором Ву Сук Хваном узяли клітинний матеріал з вуха трирічного афгана Теі та пересадили в порожню яйцеклітину. Науковці стимулювали її розвиток, а потім запліднили нею собаку породи лабрадор. Сурогатна мати виношувала Снаппі 60 днів, після чого їй зробили кесарів розтин.
Снаппі — єдиний, хто вижив з 1097 собачих ембріонів, виношуваних 123 собаками у лабораторії Сеульського університету. Лише три з них розвинулись у повноцінні зародки. Один загинув унаслідок викидня, а інший помер невдовзі після народження. Снаппі ж став однією із небагатьох клонованих тварин на планеті. 1997 року вчені виростили вівцю Доллі. Згодом були клоновані кішка Сі-Сі, кіт Нікі, щур Ральф, кобила Прометея, олень Дюї та ще кілька тварин. Доллі — перший клонований ссавець — прожила шість років, привела потомство й загинула 2003-го від овечої легеневої хвороби.
Клонування — це створення нового організму з клітини іншого в лабораторних умовах. Учені використовують клонування в наукових цілях, здебільшого — аби вивчити хвороби та можливі способи їх лікування. Клонування людини, тобто створення людського організму з однієї клітини, у більшості країн світу заборонене. Дозвіл на проведення дослідів з клонованими ембріонами людини мають учені університету міста Ньюкасл, що у Великій Британії. Дослідники хочуть знайти спосіб лікування діабету за допомогою клітин ембріонів.
В Україні клонування людини заборонене законом. Штучно створювати тварин вітчизняні вчені також іще не пробували.
Коментарі