Москва відправляє солдатів і зброю в Сирію, щоб захистити режим президента Башара Асада. Про це 3 вересня повідомило американське видання "Таймз".
20 серпня російський військовий корабель "Микола Фільченков" сфотографували під час проходження через Босфорську протоку. На борту була бронетехніка. Журналісти припустили, що прямував у сирійський порт Тартус. А 9 вересня інформаційна агенція "Франс Прес" повідомила: три російські військові літаки приземлилися на сирійському аеродромі в регіоні Латакія. Росіяни, за інформацією американських чиновників, встановили поблизу модульне житло для кількох сотень людей і портативне обладнання — для управління повітряним рухом. Свою присутність на території Сирії підтверджують і російські вояки у соціальних мережах — виставляють світлини й пишуть коментарі.
Міністерство закордонних справ Росії запевняє: в Сирію направляють лише фахівців, які допомагають боротися з тероризмом.
"Я стурбований повідомленнями про те, що Росія може розгорнути військовий персонал і літаки в Сирії, — пише у "Фейсбуку" генеральний секретар НАТО Йєнс Столтенберг, 56 років. — Будь-яка військова підтримка режиму Асада може призвести до подальшого загострення конфлікту і втрати невинних життів".
— Російські підрозділи у Сирії точно є, — каже директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос, 48 років. — Перекидають туди літаками зброю, гуманітарну допомогу. Зростає необхідність у присутності російських військ — для безпеки поставок озброєння. Поки що вони не беруть участі у війні. Та незабаром можуть стати об'єктами нападу противників Асада. Тож до реального втягнення росіян у бойові дії — півкроку.
Французькі журналісти припускають, що росіяни можуть або почати окрему боротьбу з ІДІЛом, або воювати на боці Асада проти поміркованих опозиційних сил, які підтримує Вашингтон.
— Це французи розрізняють поміркованих опозиціонерів, сирійську армію та ІДІЛ. А росіяни — ні. Недавно Путін заявив, що підтримуватиме режим Асада в боротьбі з терористами. Кольори прапорів для нього не мають значення.
Яка стратегічна мета Москви?
— Для Асада важливо утримати владу. А Кремль у випадку падіння його режиму втратить останнього союзника на Близькому Сході. Ключове завдання росіян — зробити Асада легітимним членом антиіділівської коаліції. Це змусить інших її учасників визнати, що війна проти Асада є неприйнятною.
Росія сподівається, що її активність у Сирії змусить США сісти за стіл перемовин. Однак Вашингтон можливість переговорів із Москвою відкидає.
Є загроза військового зіткнення США і РФ на території Сирії?
— Теоретично це можливо. Наприклад, якщо російські льотчики братимуть участь у військових діях.
Коли вирішать сирійське питання?
— ІДІЛ втратив наступальну енергію, що мав торік. Виникає нове вікно можливостей. Все залежить від того, хто "доб'є" і халіфат, і режим Асада. Росіяни хочуть, аби Асад знищив халіфат і помірковану опозицію. США та їхні союзники прагнуть, щоб поміркована опозиція добила халіфат і Асада. Хтось один має померти. Але хто саме і коли — сказати складно. Хоча поки що в армії Асада сил більше.
Коментарі
3