Путінська Росія одноосібно проводить "гонку озброєнь", продовжуючи політичні традиції СРСР. Це може призвести до конфронтації із Заходом і до нової війни.
Чим довше президент РФ Володимир Путін намагається утримати свій рейтинг, нагнітаючи атмосферу вічної війни, тим небезпечнішим він стає, вважає Newsweek.
Путін в кінці листопада наказав поставити економіку Росії на "військові рейки". По російському телебаченню постійно розповідають про те, що країну оточили вороги та про небувалі перемоги російської армії в Сирії.
Це дивно, зважаючи, що фактична участь російської армії у військових кампаніях – мізерна, вважають журналісти. В Сирії знаходиться 4 751 російських військовий. На Донбасі кількасот "зелених чоловічків" без знаків розрізнення "засвітилися" останнім часом під час путчу у Луганську.
Путін свідомо нагнітає атмосферу в країні, вважають експерти. Робить це з єдиною метою – утримати Росію під контролем. Для цього використовує образ уявного ворога. Це єдиний спосіб утримати владу після того, як санкції вдарили по бюджету після анексії Криму у 2014 році.
"У Путіна нема грошей, які можна було б запропонувати численному населенню, - пише колумніст "Новой Газеты" Павло Фельгенгауер. – Він проведе виборчу кампанію на основі питань національної безпеки, зображуючи Росію країною під загрозою, під атакою".
"Росія зайняла дивну позицію однобічної гонки озброєнь, - вважає неназваний британський дипломат, котрий певний час працював в Росії. – Кожна гонка озброєнь закінчувалася війною."
"Радянська економіка і соціалістична система готувалися до тотальної війни. Це зробило економіку абсолютно неконкурентноздатною, - пише Фельгенгауер. – Якщо Путін справді збирається почати таку мобілізацію, на Росію чекає таке ж банкрутство, яке чекало на СРСР". Вважає, що випускати на цигарковому заводі патрони в умовах нинішньої економіки - абсурдно.
У політиці Кремля є більш загрозливі пункти. Путінська Росія переконана, що війна неминуча, вважають журналісти. Доводять: у плані російського Міністерства оборони 2013 року передбачалося, що РФ візьме участь у кількох конфліктах протягом наступних 10 років.
"Російські очільники говорять з позиції не "якщо", а "коли" відбудеться конфлікт. Вони уже на стежці війни і будуть там ще довго", - вважає Ендрю Монаган, викладач Оксфорду та Коледжу оборони НАТО в Римі.
Участь Росії у сирійському конфлікті – не що інше, як спроба розширити свою присутність на Середземному морі. Завдяки цьому кремлівські війська розширили свою присутність на крихітній військовій базі у сирійському Тартусі, а літаки із авіабази у Хмеймімі можу контролювати усе південно-східне Середземномор'я.
Військові видатки Росії у 2017 становили $65 млрд. Хоча це 3,3% ВВП РФ, це майже в 9,5 раза менше, ніж військовий бюджет США.
Росія обійшлася малою кров'ю і малими витратами, але отримала величезний дипломатичний капітал, вважає Фельгенгауер. Москва уклала угоду з Каїром на $3,5 млрд про продаж реактивних літаків і з Анкарою на $2 млрд про продаж ракет. За $3 млрд продали ракети союзникам США Саудівській Аравії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Російська космічна програма опинилася на грані колапсу – Independent
Росія розгорнула більше військових потужностей в себе вдома та за кордоном, ніж було при СРСР. З такої позиції конфронтація із Заходом здається цілком ймовірною. В кінці листопада російські війська ледь не збили американський літак Poseidon, коли той наблизився до Криму. Журналісти нагадують – лише Росія та 7 інших країн вважають Крим частиною РФ.
Небезпечну гру почав Кремль і в Азії. Він заручився підтримкою Сирії та Ірану. Це може поставити його в конфронтацію до Саудівської Аравії, котру підтримують США. Інший можливий варіант війни – за участі Північної Кореї.
Захід налаштований на продовження і введення нових санкцій через агресивну політику Росії. Про це в коментарі Gazeta.ua сказав Михайло Пашков, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова.
Коментарі