Країни-учасники саміту Східного партнерства у Ризі виступили із заявою за підсумком зустрічей.
Європейський Союз визнає європейський вибір і прагнення країн "Східного партнерства", які підписали Угоду про асоціацію, йдеться в заяві Ризького саміту, передає "Інтерфакс".
"Учасники саміту визнають європейські прагнення та європейський вибір зацікавлених партнерів, як це зазначено в Угодах про асоціацію", - йдеться в заяві.
Також учасники саміту визнали, що демократія і захист прав людини та основних свобод, верховенство права лежать в основі політичної асоціації та економічної інтеграції, вони визнають прагнення країн-партнерів до цих цінностей.
Нагадаємо, в ході дводенного саміту представники Євросоюзу та країн-партнерів мали низку двосторонніх та багатосторонніх зустрічей та ухвалили документи про співробітництво. Головною темою була російська агресія та війна на Донбасі.
Президент Дональд Туск закликав шість колишніх радянських республік рішуче відмежуватись від Росії, щоб не допустити повернення на орбіту Москви, а не для поглиблення відносин із Заходом. Канцлер Німеччини Ангела Меркель продовжила в цьому ж ключі і запропонувала ЄС, на відміну від Росії, приймати різноманітність країн Східного партнерства.
За підсумками саміту засудили анексію Криму усі, окрім Білорусі та Вірменії.
Ще однією темою для обговорення було скасування віз та перспектива членства для України, Молдови і Грузії. Зокрема, канцлер Німеччини Ангела Меркель сказала, що бачить чіткі перспективи для Києва і Тбілісі отримати безвізовий режим.
Вдалося українській делегації і домогтися додаткової фінансової допомоги для країни. Зокрема, сьогодні Україна та ЄС підписали Меморандум про надання макрофінансової допомоги Україні у розмірі 1,8 млрд євро. На зустрічі були присутні міністр фінансів Наталія Яресько, голова Нацбанку Валерія Гонтарева, віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.
Як повідомила член української делегації Ірина Геращенко на свой сторінці у Facebook, згідно з декларацією, Україна до кінця року повинна закінчити виконання всіх передумов до Плану дії по візовій лібералізації, після чого Єврокомісія ухвалить рішення про скасування віз. Таким чином українці можуть отримати безвізовий режим вже у 2016 році. За її словами, "ЄС знімає політичні перешкоди( як про то мріяла Москва, що влаштувала війну на Донбасі, щоб блокувати наші євро прагнення) і залишаються тільки технічні завдання( захист внутрішніх документів, вирішення проблем мігрантів, боротьба з корупцією) , які покладаються в першу чергу на Уряд. "
Коментарі
1