9 лютого 1950-го під час виступу в місті Вілінг сенатор-республіканець Джозеф Маккарті заявив, що має список 205 комуністів, які працюють в державному департаменті США. Цей виступ започаткував національну кампанію пошуку і виявлення агентів впливу СРСР на всіх щаблях американського істеблішменту.
Питання комуністичної загрози стало на порядку денному після закінчення ІІ світової війни, коли СРСР контролював комуністичні режими в Центральній Європі, а США підтримували антикомуністичні сили в Південній Європі та в Китаї. Сприяли також сенсаційні заяви перебіжчиків з СРСР, завдяки свідченням яких вдалось виявити десятки радянських агентів, що працювали в Канаді та Америці. Зокрема, над атомними проектами. У 1947-му президент Гаррі Трумен виступив із закликом протистояти комунізму, що стало фактичним початком Холодної війни і на наступні 40 років визначило характер американо-радянських відносин.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Джо Байден склав присягу як 46-й президент США
Проголошення КНР, в якій комуністи Мао Цзедуна за підтримки СРСР перемогли партію "Гоміньдан", яку підтримували США, а також випробування в СРСР атомної бомби в 1949-му, посилили відчуття комуністичної загрози. На цьому фоні промова маловідомого сенатора Маккарті на засіданні жіночого клубу Республіканської партії стала сенсацією. Всупереч президентському вето у вересні прийняли закон "Про внутрішню безпеку" - почалися гоніння і арешти лідерів Комуністичної партії США, профспілок, ліберальних професорів, можливих шпигунів.
З приходом до влади президента-республіканця Дуайта Ейзенхауера боротьба з комунізмом посилилась. У 1953-му до боротьби з червоною загрозою залучили комітети Палати представників і Сенату. Чистці піддали державний апарат, армію, професуру, діячів культури. В 1954-му маккартисти прийняли "Акт про контроль над комуністами", яким оголосили компартію поза законом і визначив 14 ознак приналежності до комунізму.
Завершення кар'єри Маккарті було таким же стрімким, як і злет. У 1954-му тележурналісти Едвард Мероу та Фред Френдлі різко розкритикували сенатора за недотримання громадянських свобод і в прямому ефірі почали транслювати слухання "Комісії з розслідування антиамериканської діяльності", на яких Маккартні допитував високих військових. Зокрема, героїв війни. Президент Ейзенхауер засудив сенатора. Для вивчення його діяльності створили спеціальну парламентську комісію, яка 2 грудня 1954-го винесла рішення, що засуджувало поведінку Маккарті.
Маккарті помер 2 травня 1957 року у віці 48 років від гепатиту. Нині його постать вважається неоднозначною. Прихильники вказують, що завдяки зусиллям сенатора виявили 159 таємних членів компартії і 9 шпигунів. Водночас республіканці часів Рональда Рейгана звинувачували Маккарті, що він дискредитував і заплямував справу боротьби проти комунізму.
Коментарі