У Вашингтоні біля Капітолія 78-річний Джозеф Байден склав присягу як 46-й президент США.
Джозеф Робінетт Байден-молодший підняв руку за вказівкою головного судді Верховного суду Джона Робертса і присягнув на Конституції та сімейній Біблії під час скороченої церемонії. Біблія Байденів 1893 року. Він використовував щоразу, коли складав присягу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Інавгурація 46-го президента США Джозефа Байдена. Пряма трансляція
Байден сказав інавгураційну промову перед невеликою групою осіб. Тривала вона менш як 30 хв. Він закликав до єдності Америки і висловив оптимізм, що американці зможуть подолати темний період, працюючи разом.
"Це день демократії, історії та надії, оновлення та рішучості. Америка була заново випробувана і прийняла виклик. Сьогодні святкуємо перемогу не кандидата, а справи демократії. Воля народу була почута і врахована. Ми знову дізналися, що демократія - дорогоцінна, тендітна. І в цю годину, друзі мої, демократія перемогла. Сьогодні, в цей січневий день, вся моя душа в тому, щоб об'єднати Америку, наш народ, нашу націю", - сказав Байден.
Президент закликав американців об'єднатися, щоб подолати надзвичайні проблеми, з якими стикається нація.
"Щоб подолати ці проблеми, відновити душу і гарантувати майбутнє Америки, потрібно набагато більше, ніж слова, потрібна найбільш невловима річ у демократії - єдність. Об'єднуємося для боротьби з ворогами, з якими стикаємося. Це гнів, обурення, ненависть, екстремізм, беззаконня, насильство, хвороби, безробіття і безнадія. З єдністю можемо робити великі справи", - додав він.
Байдена привели до присяги біля Капітолія. Церемонію скоротили через карантинні заходи і посиленні заходи безпеки, запроваджені після штурму Капітолію 6 січня.
Поруч із Байденом була його сім'я. Дружина Джил почала день зі служби в соборі святого апостола Матвія в Вашингтоні. Поряд з новим віцепрезидентом Камалою Гарріс, яка теж прийняла присягу, був її чоловік Дуґлас Емгофф, лідери Сенату, республіканець Мітч Макконнелл і демократ Чак Шумер, а також спікер Палати представників із Демократичної партії Ненсі Пелосі та лідер республіканців у нижній палаті Кевін Маккарті.
Серед гостей експрезидент Барак Обама і його дружина Мішель, колишні президент і держсекретар Білл і Гілларі Клінтони, колишній глава Білого дому Джордж Буш і його дружина Лора.
Дональд Трамп усупереч традиції проігнорував інавгурацію наступника. Зате прибув його віцепрезидент Майк Пенс.
В історії США траплялося подібне. Томас Джефферсон склав присягу 4 березня 1801 року. Джон Адамс, який програв на виборах і мав складні стосунки з новим президентом, на церемонію інавгурації не прийшов.
Улісс Грант склав присягу, змінивши Ендрю Джонсона, 1869-го. Ще до інавгурації Грант дав зрозуміти, що не бажає їхати в одному екіпажі з Джонсоном. 17-й президент Джонсон, який ішов з посади, не був присутній на інавгурації.
У новітній історії, 8 серпня 1974 року, Річард Ніксон оголосив про свій відхід по телебаченню і після своєї відставки через вотергейтський скандал не був присутній на інавгурації 38-го президента США Джеральда Форда.
.
Байден прийняв свою першу присягу на посаді вашингтонського політика трохи більше 48 років тому в лікарняній палаті в Делавері, коли його 2 сини видужували після автокатастрофи, в якій загинули перша дружина Нейл і їхня маленька дочка Наомі. Обраний тоді сенатор Байден мучився в сумнівах, чи залишатися в політиці після такої особистої трагедії.
Коментарі