У Грузії завершилося голосування на парламентських виборах. Трьом з половиною мільйонам виборців належало сьогодні обрати 150 депутатів грузинської законодавчої ради.
77 мандатів отримають переможці за партійними списками, і ще 73 кандидати стануть депутатами в одномандатних округах за мажоритарною системою. Грузія є парламентською республікою, тому саме новообраний склад парламенту повинен буде також сформувати новий уряд, а лідируюча партія - запропонувати кандидатуру прем'єр-міністра.
За симпатії виборців змагалися 19 партій і 6 блоків, однак, згідно з місцевим законодавством, на місця в парламенті можуть розраховувати лише ті, що подолали 5-відсотковий бар'єр.
Задовго до завершення передвиборної гонки визначився її фаворит: правляча з 2012 року партія "Грузинська мрія - Демократична Грузія", неформальним лідером якої є мільярдер Бідзіна Іванішвілі.
"Грузинська мрія" прийшла до влади і сформувала свій уряд, розгромивши на попередніх виборах партію Міхеїла Саакашвілі "Єдиний національний рух".
Партія Бідзіни Іванішвілі традиційно називає себе "помірно проєвропейською", проте грузинські ЗМІ неодноразово відзначали зв'язки її лідера з російським бізнесом. "Грузинська мрія" прийшла до влади на тлі критики президентства Саакашвілі, якого, незважаючи на успіхи з корупцією, звинувачували в авторитаризмі, розтраті бюджетних коштів і некомпетентній політиці, що призвела до поразки від у війні з Росією 2008 року.
Нова правляча партія за останні роки зробила ряд кроків назустріч Кремлю зокрема, не приєдналася до антиросійських санкцій після анексії Криму та війни на Донбасі. У листопаді 2013 року Саакашвілі покинув Грузію за кілька днів до завершення своєї президентської каденції. На батьківщині він і сьогодні знаходиться в карному розшуку за звинуваченнями, які загрожують йому 11 роками ув'язнення.
Партія Саакашвілі, разом з якою він прийшов до влади в результаті "Революції троянд" в 2003 році, "Єдиний національний рух", виступає нині головною опозиційною силою. Формально її очолює екс-прем'єр Давид Бакрадзе, і вона все також стоїть в глухій обороні прозахідного і євроатлантичного курсу для Грузії. "ЄНР" критикує правлячу партію за загравання з Кремлем, економічні проблеми в країні і відсутність чіткої політики по відношенню до власних окупованих територій.
Згідно з місцевими соцопитуваннями, "Грузинську мрію" напередодні виборів підтримували 25-35% виборців, в той час як "ЄНР" розраховувала на симпатію приблизно 15% населення. На відміну від гарячої передвиборної кампанії 2012 року, яка призвела до зміни влади в Грузії, нинішня виборча гонка виявилася досить спокійною.
Порушником тиші час від часу ставав в першу чергу сам Саакашвілі, який не переминається нагадувати про власні політичні амбіції на батьківщині. Під час зустрічі з соратниками в Нью-Йорку 3 жовтня він пообіцяв повернутися до Грузії і "захищати інтереси результатів виборів". Втім, його головний суперник, екс-прем'єр Іванішвілі, у відповідь пообіцяв відправити його за грати: "У нас хороші, справні камери. На нього чекає хороша камера".
На слова екс-президента, який з травня 2015 року має українське громадянство і є одеським губернатором, гостро відреагувала і адміністрація президента Грузії Георгія Маргілашвілі. "Неприйнятним є втручання офіційного посадової особи іншої держави в грузинську політику, і, з його боку, загострення передвиборчої середовища", - заявив 8 жовтня секретар глави держави із зовнішніх справ Тенгіз Пхаладзе.
Масла у вогонь скандалу додало й опублікування в кінці вересня в мережі аудіозаписи, на якій нібито Саакашвілі в розмові з партійним керівництвом "ЄНР" обговорює насильницьке захоплення влади в країні. Грузинські служби держбезпеки не підтвердили справжність запису, проте все ж порушили кримінальну справу про підготовку державного перевороту. Сам Саакашвілі і його прихильники називають запис монтажем і засобом політичної боротьби проти їхнього руху.
Втім, в день виборів одеський губернатор все ж передумав повертатися в Грузію після виборів і формувати там уряд. "Багато хто чекає результатів грузинських виборів в надії відправити мене назад в Грузію. Таких я хочу розчарувати, я не залишу поле битви і буду до кінця буду боротися за справжні зміни. Я взяв зобов'язання перед українцями і не збираюся їх залишати в біді", - написав Саакашвілі на своїй сторінці в Facebook.
Також гострим епізодом передвиборної кампанії став інцидент 5 жовтня, коли автомобіль члена "ЄНР" Гіві Таргамадзе було підірвано в центрі Тбілісі. Сам депутат і його водій майже не постраждали, однак поранення отримали четверо перехожих. Прем'єр Георгій Квірікашвілі назвав це провокацією ворогів Грузії з метою дестабілізувати ситуацію напередодні суботніх виборів.
День виборів пройшов в Грузії досить спокійно. Місцеві ЗМІ рапортували про досить високу явку. Через 2 години після відкриття виборчих дільниць їх відвідали вже близько 10% виборців, повідомив телеканал "Руставі-2".
Опозиційні сили заявляли про низку випадків спроб фальсифікацій з боку сил правлячої "Грузинської мрії". Зокрема, опозиційний блок "Бурчуладзе - держава для народу", стверджує, що зумів попередити спроби повторного голосування на кількох виборчих дільницях.
Про застосування "виборчих каруселей" повідомила також лідер "Альянсу патріотів" Ірма Інашвілі. "Грузинська мрія", керована бізнесменом Бідзіною Іванішвілі, на чотирьох мікроавтобусах розвозить виборців по дільницях, а члени комісій дозволяють запускати в кабіни по кілька людей одночасно, заявив глава виборчого штабу "Альянсу" Марина Молодин.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вибори в Грузії: опозиція заявляє про численні фальсифікації
Не обійшлося і без екстремальних форм демократичного волевиявлення. У Марнеулі, на ділянці №48 сталася масштабна бійка за участю понад 200 осіб. В ході голосування один з виборців, як повідомляється, пройшов на ділянку в обхід процедури маркування. Через це між членами виборчий комісії і опозиційними спостерігачами зав'язалася бійка, в якій не упустили шанс взяти участь і місцеві жителі. В результаті бійки приміщення дільниці було розгромлено, втихомирювати конфлікт довелося патрульній поліції.
О 20.00 за місцевим часом (19.00 за Києвом) голосування завершилося, дільниці закрилися. За результатами ЦВК, станом на 17:00 явка виборців становила 42,05%. Перші екзит-поли віддали перемогу "Грузинської мрії", яка, згідно з опитуваннями GFK, набрала 39.9% голосів. "Єдиний національний рух" ненабагато відстає, завоювавши 32.7%. Екзит-пол від GFK також прогнозує прохід в парламент і "помірно проросійського" "Альянсу патріотів", який, за даними, подолав 5% бар'єр.
Втім, попереднє опитування від групи TNS, навпаки, свідчить про впевнену перемогу правлячої "Грузинської мрії" з 53% і серйозної поразки "партії Саакашвілі", якій віддали перевагу близько 19% виборців. Саме цим двом партіям, за даними групи, належить формувати новий кабінет Грузії при впевненому більшості прихильників Іванішвілі.
Перші офіційні результати від ЦВК очікуються вже до ранку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Парламентські вибори в Грузії: вибирають 150 депутатів
Коментарі
1