вівторок, 30 серпня 2022 08:06

Фані Каплан здійснила замах на Леніна

Фані Каплан здійснила замах на Леніна
Есерка Фанні Каплан змогла тільки поранити Леніна / "Російська сімка"

30 серпня 1918-го після виступу на заводі в Москві, член партії есерів Фані Каплан двічі вистрілила в лідера більшовиків Володимира Леніна. Той був важко поранений, але вижив. Спроба вбивства спричинила хвилю репресій зі сторони більшовиків проти їх політичних супротивників. Тисячі були страчені, а країна дедалі глибше занурювалася в громадянську війну.

Володимир Ульянов народився в 1870-му. Він потрапив до революційної боротьби після того, як його брата стратили в 1887-му за змову з метою вбивства царя Олександра III. Ленін вивчав право і практикував його в столиці - Петрограді, де спілкувався з революційними марксистськими колами. 1895-го допоміг організувати марксистські групи в столиці в "Союз боротьби за визволення робітничого класу", який намагався залучити робітників до марксистської справи. У грудні 1895-го Ленін був заарештований. Його посадили на рік, а потім заслали в Сибір терміном на три роки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як Петлюра створив СРСР і незалежну Україну

Після заслання, 1900-го, Ульянов виїхав до Західної Європи, де продовжив революційну діяльність. Саме там взяв псевдонім Ленін. 1902-го опублікував брошуру "Що робити?", в якій стверджував, що тільки дисциплінована партія професійних революціонерів може принести соціалізм в Росію. 1903-го зустрівся з іншими російськими марксистами в Лондоні й заснував "Російську соціал-демократичну робітничу партію". Однак від початку був розкол між ленінськими більшовиками, які виступали за мілітаризм, і меншовиками, які виступали за демократичний рух до соціалізму. Ці групи дедалі більше протистояли одна одній, і Ленін офіційно заявив про розкол в партії 1912 року.

Після початку російської революції в 1905-му Ленін повернувся в Російську імперію. Революція, яка складалася переважно зі страйків по всій країні, підійшла до кінця, коли Микола II пообіцяв реформи, включаючи прийняття російської конституції і виборний законодавчий орган. Однак, як тільки порядок було відновлено, цар скасував більшість реформ, і в 1907-му Ленін був знову відправлений на заслання.

Ленін виступав проти Першої світової війни, що почалася 1914-го. Він вважав її імперіалістичним конфліктом і закликав "солдат пролетаріату направити зброю на капіталістичних лідерів, які відправили їх в смертоносні окопи". Для Росії Перша світова стала безпрецедентною катастрофою – втрати країни були більшими, ніж будь-якої іншої в будь-якій попередній війні. А економіка була безнадійно підірвана дорогими військовими витратами. У березні 1917-го в Петрограді спалахнули заворушення і страйки через брак продовольства. Деморалізовані війська приєдналися до них, і 15 березня Микола II зрікся престолу, поклавши край царському правлінню. Після Лютневої революції влада опинилася в руках неефективного уряду.

Після початку Лютневої революції німецька влада дозволила Леніну перетнути Німеччину в опломбованому залізничному вагоні. Берлін сподівався, що повернення антивоєнних соціалістів в Росію виведе її з Першої світової. Ленін закликав до повалення уряду, і влада засудила його як "німецького агента". У липні він втік до Фінляндії, але його заклик до "миру, землі та хліба" зустрів підтримку населення. У жовтні Ленін таємно повернувся в Петроград, а 7 листопада червоногвардійці під керівництвом більшовиків скинули Тимчасовий уряд і проголосили радянську владу.

Ленін став фактичним диктатором першої в світі марксистської держави. Його уряд уклав мир з Німеччиною, націоналізував промисловість і розподілив землю, але, починаючи з 1918 року, йому довелося вести руйнівну громадянську війну проти царських військ. У 1920-му царська влада зазнали поразки, а в 1922 році був створений СРСР. Після смерті Леніна на початку 1924-го його тіло було забальзамоване і поміщене в мавзолей. Після боротьби за престолонаслідування Йосип Сталін змінив Леніна на посту лідера СРСР.

Зараз ви читаєте новину «Фані Каплан здійснила замах на Леніна». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути