Експерти та колишні посли США в Україні написали план, як команда президента США Джо Байдена може налагодити відносини з Україною, спонукати команду президента Володимира Зеленського взяти на себе зобов'язання провести тривалі реформи в країні.
Про це йдеться в матеріалі аналітичного центру Atlantic Council, який працює в Україні.
"Відтоді як Кремль вторгся в Україну 2014-го, США були для Києва важливим партнером. Тепер, коли президент Байден вступив на посаду, у нього є шанс покращити американо-українські відносини.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна має бути в НАТО. Думка Росії не грає ролі — Кравчук
Оновити відносини з Києвом буде непросто, пишуть експерти. На посаді віцепрезидента Байден 6 разів відвідував країну і знає більшість її гравців. Це очевидна перевага. Але Зеленський відрізняється від попередника. Він родом з російськомовного сходу країни, який не був активним учасником Революції гідності. Мало контактував із Заходом і постраждав під час 1-го імпічменту Трампа. Однак Зеленський хоче співпрацювати з командою Байдена і прагне визнання. Адміністрація Байдена вчинила б мудро, якби скористалася цією нагодою.
Першим пріоритетом для нової команди Байдена має бути знайомство з найближчим оточенням Зеленського — команда українського президента і міністри його уряду не відомі у Вашингтоні. Потім слід встановити довірливі відносини після неспокійних років правління Трампа.
Наступним пріоритетом має стати посилена підтримка Заходом захисту України від агресії Кремля.
Останній пріоритет полягає в розробці стратегії, яка б спонукала Зеленського прийняти реальну програму реформ, особливо для встановлення і гарантування верховенства права, і підтримці громадянського суспільства та незалежних ЗМІ. Така платформа має зробити Україну багатою, покласти край корупції та принести мир. На Зеленського чекає багато роботи, щоб виконати ці обіцянки. Його найближче оточення, здається, не розуміє цих речей. Україна швидко відкотилася від реформ, відколи Зеленський відправив у відставку свій реформаторський уряд у березні 2020 року. Але в президента ще є час, щоб змінити ситуацію.
У цьому документі викладається стратегія для адміністрації Байдена щодо України. Вона включає розділи, присвячені інтересам США в Україні, внутрішній ситуації в країні, цілі Кремля, і новий підхід до врегулювання конфлікту на Донбасі. Вона завершується рекомендаціями для адміністрації Байдена і Конгресу.
Ключові рекомендації
Щойно адміністрація Байдена відновить тісні відносини з Україною, команді Байдена слід:
- Якомога швидше призначити посла;
- Взяти на себе керівництво дипломатією Донбасу. Грати більшу роль в переговорах щодо припинення війни;
- Працювати з Конгресом над збільшенням військової допомоги Україні до $500 млрд на рік;
- Підвищити безпеку в Південно-Східній Європі та на Чорному морі в співпраці з союзниками та партнерами по НАТО;
- Поглибити інтеграцію України з НАТО. Дати Україні статус головного союзника, що не входить в Альянс, відповідно до законів США. Попередити Росію, що якщо та залишиться непримиренною, Вашингтон розгляне інші кроки. Зокрема, буде постійна військова присутність США в українському навчальному центрі недалеко від окупованих територій і запуск "Плану дій щодо членства в НАТО" для України;
- Стратегічний підхід до санкцій. Спільно з ЄС і партнерами по G7 розробити концепцію умовних санкцій проти Росії, якщо та продовжить агресію на Донбасі. Але слід пояснити Москві, що санкції не назавжди;
- Дотримуватися курсу на припинення будівництва "Північного потоку - 2".
- Підтримати зусилля уряду України щодо організації "Кримської платформи", бо вона зберігає окупований Крим в міжнародному порядку денному і нагадує людям, зокрема, в Росії, що в очах міжнародної спільноти Крим, як і раніше, – це Україна.
Щодо внутрішніх реформ в Україні адміністрації Байдена слід:
- Уповноважити високого чиновника США в якості відповідального за реформи в Україні;
- Віддати пріоритет створенню незалежних судів;
- Прийняти заходи проти головних корумпованих фігур, які підривають реформи в країні. Енергійно домагатися від Австрії екстрадиції олігарха Дмитра Фірташа і вести судові процеси проти олігарха Ігоря Коломойського в США;
- Наполягати на реформі генпрокуратури України;
- Відновити повноваження НАБУ;
- Закликати скасувати економічний відділ СБУ;
- Домагатися відновлення конкурентного і прозорого призначення державних службовців на основі їх компетенції. Зараз відбираються не реформатори, а люди, які лояльні різним корисливим інтересам;
- Працювати над поверненням до програми реформ в секторі охорони здоров'я;
- Закликати до завершення лібералізації енергетичних ринків;
- Допомогти встановити повну прозорість кінцевих бенефіціарів основних ЗМІ та заборонити не тільки російське телебачення, а й канали, що належать фігурам, які працюють в інтересах Кремля;
- Підтвердити рішучу підтримку незалежності НБУ;
- Відстоювати антимонопольне законодавство, щоб обмежити вплив великих бізнесменів на економіку і політику України;
- Описати програму, яка буде стимулювати інвестиції американських корпорацій в Україну, якщо Київ продовжить істотні реформи прокуратури та судів".
Тим часом у тому, що президент Зеленський все ще не поспілкувався з президентом Байденом, немає негативу. Лідери держав не провели телефонні перемовини, бо Байден повністю не встиг сформувати адміністрацію, заявила прессекретарка президента України Юлія Мендель.
Коментарі