Бажаючих отримати права у Вінницькій області за останній рік побільшало вдвічі. Щомісяця на дорогах з"являється майже шість сотень нових водіїв. З них майже половина — жінки. Ще 10 років тому жінка за кермом була рідкістю, відзначають в обласній ДАІ.
— Жінки на курсах почали з"являтись із 1997 року, — розповідає керівник найстарішої вінницької автошколи Товариства сприяння обороні України 69-річний Анатолій Мельник. — Тоді за кордон виїжджали євреї, і якщо вони мали права, то там їм давали підйомні гроші на машину. І єврейки до нас масово пішли. А за ними інші.
Школі ТСО — 60 років. 2005-го тут навчили їздити 985 осіб, 2006-го — 1386. Якщо брати жінок, то вчитися водіння приходять здебільшого студентки, дружини заможних чоловіків та ділові жінки.
Вінничанка Ірина Ковальська, 21 рік, приходить на курси тричі на тиждень після навчання в технічному університеті.
— Мій хлопець півроку тому подарував мені блакитну "Ауді A4". Я не те що не водила машину, не знала, як вона заводиться, — розповідає Ірина. — Перше водіння проходило на "жигулях-сімці". На педалі там треба нажимать досить сильно. Ну то я натиснула здуру так, що машина аж підскочила. Потім годину інструктор пояснював.
Вона включає правий поворот і повертає наліво
Торговельним представником працює у Вінниці 22-річна Ірина Дерун. На роботі їй дають службове авто, але керувати ним вона має сама.
— Спочатку вчилась їздити з батьком на "копійці", — згадує. — Виїхали на закинутий аеродром в Чечельнику. Бачу перед собою перевернутий мусорний бак і повертаю. Їду, потім знов бачу якийсь бак. Батько не витримав. Каже, вийди, глянь навколо. Дивлюся, а на полі стоїть тільки один бачок. На цьому моє водіння з татом закінчилось, і я пішла на курси.
— Дівчата краще засвоюють теоретичний матеріал, але гірше їздять за хлопців, — запевняє викладач автошколи ТСО 55-річна Наталія Мирончак. — Жінки рідше потрапляють в аварії, бо уважніші та їздять повільніше.
Слухачеві курсів на водіння відведено 24 години, на теорію — 190. Кажуть, щоб навчитись їздити, потрібно не менше 75 годин практики.
— Людина, яка тільки-но отримала права, боїться сідати у власне авто, особливо дороге, — переконана Наталя Мирончак. — За 24 години інструктор може навчити відчувати машину й виконувати його вказівки, але не навчить "бачити дорогу". Потім випускник сідає в машину сам і не знає, як поводитися. А поруч уже нікого немає...
В інструкторів беруть приватні уроки. Заняття коштує 20–25 грн.
— Одна учениця не могла навчитися розрізняти повороти, — розповідає інструктор Олександр Вільчинський, 50 років. — Вона працювала рентгенологом і описувала знімки справа наліво. Кажеш їй: "Повертай направо" — вона включає правий поворот і повертає наліво. Але ходила на додаткові заняття і навчилася.
У Вінниці 13 державних і 7 приватних автошкіл. Навчання в них коштує 750–1000 грн і триває три місяці. Додатково оплачують бензин — 240 грн. У приватників більше іномарок для водіння та є тренажери — кермо з педалями в аудиторії.
Закон дозволяє вчитися керувати авто самостійно, а потім здати на права в міжрайонному експлуатаційному об"єднанні — МРЕУ.
Поради водіям від інструктора Наталі Мирончак
Жінкам
— Будьте певні, що керуватимете авто не гірше за чоловіка.
— Якщо щось не вдається, можна ввімкнути аварійну сигналізацію. Це дасть час для роздумів і виправлення помилки.
— Не тримайтесь за кермо, ніби за рятувальний круг. Притискайтесь до сидіння, тоді можна краще відчути машину.
— Тримайте в машині зручне змінне взуття.
— Якнайчастіше виїжджайте за місто. Це поліпшує водіння і приносить насолоду.
Чоловікам
— Якщо ви побачили жінку за кермом, не забувайте — в неї свої правила руху. Будьте уважні, жінки їздять трохи по-іншому. І кожна "по новій моді".
Коментарі