Цьогоріч на Вінниччині звели 12 об'єктів. Найбільшим досягненням губернатор Микола Джига називає будівництво п'яти елеваторів у селах Соколівка Крижопільського району, у Шпикові Тульчинського району, Міжлісся Барського, Россоші Липовецького району та в містах Козятині й Жмеринці. Насправді працює лише один у селі Міжлісся. Решта збудовані наполовину, або заклали тільки фундамент.
Елеватор у селі Міжлісся розташований при в'їзді в село. Повз паралельно до автотраси проходить колія на Жмеринку. По той бік дороги — житлові будинки, школа, магазин.
До сусіднього села Войнашівка, що за 1 км від Міжлісся, йде дівчина років 18 у коричневій куртці і рожевій хустці на шиї. Відвертає голову від елеватора, змахує з носа лушпиння від зерна. У дворі двоповерхівки жінка в темному пальті намагається відігнати корову від купи відсіву.
— У нас хазяйство тримають навіть ті, хто живе в багатоетажках. Село є село, треба виживати, — місцева Ольга Шкабатура, 47 років, запрошує до себе додому. Мешкає у 5-поверховому будинку, за 300 м від елеватора. — А лушпиння постійно летить звідти. Падало, як сніг. То поскаржилися, там почистили решета, тепер два дні чисто.
Завдяки відкриттю елеватора в селі полагодили водогін, збудували очисні споруди.
— Каналізація просто в ліс ішла. Доки працював завод "Бармехмаш", були очисні, потім більше 10 років ніхто до них не дивився, — продовжує Шкабатура. — Отдєльне спасіба елеватору за воду. Бо раньше з кранів текла жовта вода, тільки на технічні нужди годилася.
У Міжліссі 1320 жителів. Близько 30 із них працюють на елеваторі. Середня зарплата на підприємстві близько 2 тис. грн, хоча обіцяли вдвічі більшу.
— Наша область аграрна на 60 відсотків, — розказує заступник начальника обласного управління економіки Володимир Репей. — Треба будувати об'єкти, які допомогли би зберегти врожай.
Цього року зібрали 4,2 мільйона тонн зерна, а зберігати нема де, бо потужності елеваторів вистачає лиш на 1,8 мільйона. Цей рік викрутилися, частину продали, решту зберігаємо в коморах по старінкє. Але ж до весни якість того зерна впаде вдвічі. Якщо врахувати, що 30 відсотків прийдеться пересівати, то це величезні втрати для області.
Також на Вінниччині бракує плодо- та овочесховищ.
— Єдине плодосховище в селі Василівка Тиврівського району. Овочесховища лише старі. Продукти там зберігають за старими технологіями. Температура має бути плюс 4, а в нас 14. Того й навесні ціни так зростають, що капуста по 8 гривень за кіло, — продовжує Репей. — Треба будувати молочні комплекси й комбікормові заводи. В області нема якісного молока.
Для обслуговування молочних комплексів необхідні комбікормові заводи.
— Є потреба і у нових цукрових заводах. Починаємо будувати у Шпикові Тульчинського району, готова документація на цукрозавод у Корделівці Калинівського району. Хоч в області їх було 40, але треба всі закрити. Працюють неефективно, не дають якісного цукру.
Школу і поліклініку здали через 20 років
У вересні в райцентрі Шаргород відкрили школу для обдарованих дітей. Будували 20 років. На навчання беруть тих, хто має не менш як 8 балів.
— У нас суспільно-гуманітарний і природничо-математичний напрямки, — каже директор школи 50-річна Зіна Дубчак. — Діти писатимуть наукові роботи.
До школи потрапили учні з 13 шкіл Шаргородського району.
Зіна Дубчак розповідає, що майбутнє за такими комплексними закладами. Зараз у школі працюють 38 учителів. Отримують 1,5–2,8 тис. грн.
До кінця року планують відкрити школу-довгобуд у Томашполі. Тут мають навчатися 850 дітей із райцентру та навколишніх сіл. Це буде найбільша школа області.
2011-го в Шаргороді відкрили поліклініку, яку зводили близько 20 років.
— В області на стадії фундаментів стоять 65 шкіл, 24 дитсадки, 10 гімназій, два вищі навчальні заклади, — перелічує Володимир Репей.
Коментарі