Два місяці тому головним архітектором Вінниці призначили 45-річного Олександра Рекуту.
Ви були на цій посаді у 1995-2002 роках. Що змінилося в місті за десятиліття?
— Межі Вінниці залишилися ті самі. Якби не криза, більшість територій колишніх заводів могли бути забудовані житлом. Я бачив реальних інвесторів із реальними проектами. А так збудували кілька торговельно-розважальних центрів. Поширеними стали скляні будівлі, які по-простому називаються "стікляшками". Кажуть, у Вінниці немає єдиного архітектурного обличчя. Мовляв, оці "стікляшки" не пасують до стилю архітектора Артинова. Але вони й не мають пасувати. Артинов — це модерн, якому 100 років. Тепер архітектурна мода інша. Не мусимо підлаштовуватися під старе. Єдиного обличчя немає, не було й ніколи не буде.
Ця посада рік була вакантна. Чому так довго не могли знайти архітектора? Ви охоче погодилися на цю роботу знову?
— Чому так довго, не знаю. Погодився, тому що зараз ця посада позбавлена бюрократії, яка була 10 років тому. Крім того, в мене налагоджена співпраця з мером.
Як розвиватиметься обласний центр найближчі п'ять років?
— Вінниця збільшиться на 5 тисяч гектарів — із 6900 до 12 тисяч. Частину земель сіл Бохоники, Якушинці приєднають до обласного центру. Загалом межі розширяться до об'їзних доріг. Висотками забудують Тяжилів, територію 421-го заводу, колишній госпіталь на Червоноармійській, меблеву фабрику, кінцеву Вишеньки та мікрорайон Академічний. На території колишніх заводів також будуть розважальні центри та супермаркети.
Мене турбують пішохідні зони. Хочу вимести з них торгівлю на розкладушках. Уздовж тротуарів мають рости квіти та дерева, стояти ліхтарі. Зараз вирішую, що краще — проїжджа частина, за нею газон, а далі тротуар? Чи газон має бути під будинками, а тротуар від дороги відділяти турнікетом?
Де будуватимуть нові підприємства?
— Промислову зону винесемо на околицю. У нас є майже 80 гектарів землі неподалік старого аеропорту. Ці землі й віддамо інвесторам під виробництво. Поки що основне — зона фабрик "Рошен".
У місті активно розвивають центр — оновили площу перед мерією, Театральну, сквери Козицького та Пирогова. Але все ж візитівкою міста вважають не центр, а вокзали. Як оцінюєте їх стан?
— У залізничного він нормальний. Тільки площу перед ним слід реконструювати. Хочемо центральний автовокзал перемістити кудись на околицю. Бо біля річки має бути не вокзал, а зона відпочинку. Таких місць Вінниці бракує. Немає людям де відпочивати. Передусім треба оновити П'ятничанський парк. У лісопарк на Хмельницькому шосе страшно зайти, з ним теж треба щось робити. Хочу збільшити кількість велосипедних доріжок, парків та скверів.
Коментарі