Період кризи та фінансових труднощів спонукав банки частіше застосовувати штрафні санкції за несвоєчасне погашення кредиту. В результаті початкові суми стали значно більші, а деколи в рази перевищують суму кредиту. Про законність таких дій розмовляємо з вінницьким юристом Олександром Хейнісом.
Як часто до вас звертаються клієнти зі скаргами на завеликі штрафи банків? Які суми називають?
— Подібних випадків багато, і суми різні. Один із показових прикладів: клієнт узяв у кредит 350 тисяч гривень, виплатив 450 і залишився винним іще 2 мільйони 770 тисяч гривень. Зараз я працюю з подружжям, які взяли у кредитній спілці по 17 тисяч гривень кожне. Тепер через суд із них вимагають по 200 тисяч. Люди звертаються постійно: взяла 5 тисяч — винна 32, узяв 10 тисяч, сплатив 20 і винний іще 20.
Наскільки законні такі дії фінустанов?
— У цивільному законодавстві немає обмежень щодо застосування розмірів штрафних санкцій до фізичних осіб. Цим і користуються фінустанови. Вони встановлюють у кредитному договорі великі штрафні санкції, які ще й нараховується на суму боргу щоденно. Таким чином і виникає така велика сума штрафів.
Чи можливо зменшити їх розмір?
— Так. Позовна давність застосування штрафних санкцій — один рік. Тобто якщо протягом тривалого часу банк нараховував клієнту пеню, він має право стягнути суму лише за рік. Але в суді треба обов'язково висунути клопотання, аби застосувати до заяви термін позовної давності. Тоді суд зобов'язаний буде залишити лише річну суму штрафу, а не ту, яку вимагає банк.
Пам'ятати треба головне: якщо фінустанова нарахувала вам великі штрафи, всі сплачені кошти в першу чергу йдуть на їх погашення. Сума кредиту при цьому не зменшується. Тому раджу звернутися до банку або до кваліфікованого юриста, аби зменшити суму нарахованих штрафних санкцій.
Коментарі