26 січня зі складу біля Калинівки вивезли 160 т ракетного пального — меланжу. Це друга партія небезпечної речовини. У листопаді 2009 року відправили залізницею 500 т в дев"яти цистернах.
— Ну і мороз був — кожні три години розігрівалися чаями, — розповідає прапорщик 30-річний Олександр Канюка з військової частини 2783. — Працювали дві команди. Одні грілися, другі робили.
За умовами контракту між Міністерством оборони України, Організацією з безпеки та співробітництва в Європі та виконавцем робіт із Калинівської військової частини мали забрати 1 тис. т меланжу. Тобто, звільнити повністю склад від ракетного пального. Однак ще 300 т залишилося.
— Під час першої відправки перевірялася щільність речовини до і після перекачки, — говорить генерал-майор Сергій Ніколаєв, 49 років, заступник командувача військ Західного оперативного командування. — Помітили, що в деяких ємностях щільність підвищена. Ми засумнівалися, і відправили рідину на дослідження.
У Київському інституті біоорганічної хімії та нафтохімії за 5 тис. грн зробили аналіз меланжу. Виявилося, що 300 т виготовлені на сірчаній основі.
На рік це 12 мільйонів гривень
— Напевне, коли припинив роботу вінницький "Хімпром", сюди завезли цей меланж на зберігання. Він використовувався і в текстильній промисловості, а не тільки як ракетне пальне. В угоді ОБСЄ йдеться про меланж на азотній основі. У росіян інша технологія переробки, і таке паливо їм не підходить, — продовжує генерал-майор. — Тому 300 тонн забракували. Тепер вирішуємо, куди вивезти залишки. Адже утримувати військову частину задля 300 тонн недоцільно. На рік це 10–12 мільйонів гривень.
Залишки меланжу планують забрати до 30 травня.
— Вартість вивезення коливатиметься в межах 500–800 тисяч гривень. Фінансуватиме Міністерство оборони, — зазначає Сергій Ніколаєв. — Мова йде про автомобільний транспорт. Ємності будуть проходити тестування. Усіх заходів безпеки дотримаємося.
Коментарі