— Кумедна вийшла історія з оцим золотом і сріблом — випадково знайшли його сім років тому, — оповідає відвідувачам працівник Дубенського заповідника на Рівненщині 60-річний Петро Смолін.
— У центрі нашого міста стояла стара хатина, а в ній жив циган. Здається, він торгував наркотиками. З'їхав звідти, бо отримав квартиру. Коли хатину зносили, будівельники знайшли у підвалі стару піч, а в ній скарб — золотий ланцюг, монети, срібло, золотий перстень із великим діамантом. Циган як про те дізнався, мало волосся на собі не рвав. Частину скарбу виставили тут, а решта ще у наших фондах.
28 квітня опівдні гості з України та Польщі оглядають нову нумізматичну виставку "Карбована історія", яку відкрили у Дубенському замку-музеї. На зеленому сукні стендів розклали старовинні українські, російські, австро-угорські, польські та давньоримські монети.
— Це срібні, часів царя Івана Грозного. А оце золотий імперіал царя Миколи ІІ. Колись за жменю таких можна було купити доброго коня, — показує директор Леонід Кічатий, 40 років. — Колекцію для виставки узяли з фондів музею. Деякі експонати віддали для постійної експозиції місцеві нумізмати — охорона в нас надійна.
Тут понад дві тисячі монет, банкнот, військових та духовних нагород тощо. Найдавніша монета — давньоримська, датована І-ІІ ст. н. е.
У тумбу для збору коштів посеред зали накидали сучасних українських копійок і 200-гривневих купюр. Нагорі над стендами вивісили прапори й герби різних держав.
Над вітриною із польським скарбом 1930-х схилився депутат Європарламенту — Ян Козловський. Національний польський однострій із шапкою та шаблею при боці одягнув на діловий костюм. Розглядає схожу на кольчугу дамську срібну сумочку для театру, срібні портсигар та глечик.
— На мені одяг гусарської хоругви. Звісно, на засідання парламенту в Брюсселі я в такому не ходжу. Ото була б сенсація, — сміється депутат. Говорить польською через перекладача.
Губернатор Рівненщини 51-річний Василь Берташ дарує музею на згадку факсимільну копію Пересопницького Євангелія. Книга у шкіряній палітурці зі сріблом важить понад 8 кг.
— Розраховуємо, що до замку скоро приїдуть туристи, які будуть на Євро-2012. Нам в області є що показати, — хвалиться.
Поляки в середньовічних одностроях Вінцент Мацієвський та Кшиштоф Урбан галантно скидають шапки, коли повз них проходять жінки.
— Дуже у вас подобається, будемо раді обмінятися досвідом з Дубенським заповідником, — підкручує вуса Ярослав Стручинський, каштелян польського замкового комплексу Гнєв. — Приїдуть наші ковалі — проведемо кілька майстер-класів із середньовічного ремісництва для ваших працівників. Може, й ми чогось у вас повчимося.
Коментарі