Практично кожна українська міська сім'я цьогоріч "віддячувала" судді, податківцю, лікарю чи, наприклад, учителю, коментує результати опитування політолог Михайло Басараб, 33 роки:
— Українці разом заплатили 2010 року 1,5 мільярда доларів хабарів — це за найскромнішими підрахунками. Думаю, реальна картина ще трагічніша. Цей показник можна спокійно помножити в рази. Хтось під час опитування не згадав усі факти дачі хабара, хтось не захотів про них говорити, а хтось — побоявся.
Залагодити будь-яку справу без того, щоб "дати на лапу", в сучасній Україні практично неможливо. Або вимагає титанічних зусиль, втрати часу, здоров'я чи навіть життя. Система хабарництва є складовою величезного пласту тіньової економіки, яка тягне нас донизу і не дає розвиватися. Щоб його позбутися, потрібні чотири речі. Перше — щира політична воля вищого керівництва держави. Друге — незалежність суддів, наприклад, шляхом їхнього обрання всенародним голосуванням. Третє — у боротьбі з корупцією не повинно бути "своїх" і "чужих". Четверте — має запрацювати система реальних покарань за хабарництво.
Жінки дають хабарі частіше, свідчать дані опитування. Зате чоловіки — у більших розмірах.
Регіональна специфіка така: Західна Україна лідирує в хабарництві. Але винятково за рахунок дрібних хабарів. Друге місце в антирейтингу за північними областями. У інших регіонах картина незначно краща.
Коментарі