У присілку Хорови біля села Підзахаричі Путильського району на Буковині гірський схил рухається на подвір"я місцевих жителів. Із 10 липня площа зсуву збільшилася до 20 га. Зруйновані 28 хат.
— Нічого подібного в житті ми не бачили і від батьків не чули. Таке враження, ніби землею щось усередині крутить. Наш будинок разом із фундаментом тягне вниз, а хату сина десь в інший бік, — розповідає Василина Бойчук, 57 років. — Земля тріщить по швах щоночі. Крізь діри у стінах будинків можна руки пропхати.
— Єдине, що можемо робити, міряти патиками глибину тріщин, — говорить 59-річний Петро Гник. — Кожного дня ходимо і дивимося, як землю перевертає.
Хорови населяють 300 людей. Із 25 хат винесли своє майно. Ці будинки не придатні до ремонту, з кожним днем все більше руйнуються. Ті, у кого будівлі споруджені із зрубу, розбирають їх на будматеріали та вивозять у безпечне місце. Для перевезення майна кожній сім"ї виділили по 700 л бензину, дають вантажівку.
47 селян живуть за 40 км на турбазі "Німчич" у Вижницькому районі, решта — у родичів з інших сіл.
Фахівці пояснюють, зупинити зсуви нереально. Весь ґрунт в активному русі.
Розвалюється і хата сільського голови Володимира Бойчука, 51 рік.
— Людям треба давати нові ділянки землі, щоб вони могли ще щось побудувати до осені. А в нас вільних планів немає, — пояснює війт. — Слава Богу, ніхто не постраждав. Люди як побачили перші тріщини на стінах, зразу виїхали.
— Ми не наважуємося говорити про долю родин, яких відселили. Це вирішать у Києві, — каже Володимир Сівак, заступник начальника державного управління охорони природного середовища в Чернівецькій області. — Нас більше бентежить, що зсуви не припиняться. Тоді зовсім скоро може засипати єдину дорогу, яка веде до Путильського району. А потім ця земля вся посунеться у Черемош.
Зсувні процеси у Чернівецькій області посилилися після повені 2008 року. Тоді у селі Чорногузи під землю пішло 15 хат. Зсуви на Буковині виникають насамперед через перезволоження ґрунту опадами, на думку науковців.
Коментарі