У замку родини Синявських, який вважають найвизначнішою оборонною спорудою України часів Ренесансу, завалилася частина стіни. Пам'ятка архітектури розміщена в райцентрі Бережани на Тернопільщині.
— Постраждала найстаріша частина стін зі сторони міста. Зводили в середині XVI століття, — розповідає 40-річний Володимир Парацій з історично-архітектурного заповідника Бережан. — Працівники заповідника визначили, де обвал може продовжуватися, і всю цю ділянку навкруг замку обгородили попереджувальною стрічкою. Викликали спеціальні комісії з області. Надіємося, цей випадок обернеться для нас позитивом — може на кінець виділять гроші на консервацію.
— Зараз спеціалісти визначають, скільки потрібно витратити на відновлення стіни, але вже можна говорити, що сума вимірюватиметься в мільйонах, — каже Ярослав Пелехатий, 52 роки, начальник відділу містобудування та охорони пам'яток облдержадміністрації.
Пояснює, що стіна впала зокрема і через помилку, якої колись припустилися польські будівельники.
— До частини кладки при реконструкції додали цемент, при тому, що старі мури будували на основі вапняного розчину. Із часом ці частини почали розшаровуватися.
Каже, що пам'ятки архітектури обвалюються переважно навесні.
— Ми рахували, що для консервації тернопільських замків у тому стані, як вони є, потрібно 12 мільйонів гривень. Але грошей у держбюджеті на це завжди не вистачає.
— В області немає чіткої програми збереження та реставрації пам'яток, — каже історик, автор книжки "Замки Тернопілля" Володимир Мороз, 29 років. — Якщо кудись гроші обіцяють, то часто їх перераховують у листопаді—грудні. Використати їх до кінця бюджетного року неможливо — повертаються назад у казну або доводиться просити продовжити термін використання. Кілька замків відновлюють, як от Збаразький, Скалатський, той же Бережанський. Але ж є ще понад 30, про які забувають. Якщо грошей у бюджеті немає, то може варто передавати замки в оренду підприємцям, як це відбувається на Заході. Бо за такої ситуації як зараз, вони розсипляться.
Коментарі