Ексклюзиви
Пʼятниця, 14 травня 2010 05:17

Заповіт набуває чинності після смерті

Автор: фото: Ігор Хомич
  Роман Дасюк: ”Заповідач може виставляти до спадкоємця якісь умови. Наприклад, отримаєш спадок, якщо буде вища освіта”
Роман Дасюк: ”Заповідач може виставляти до спадкоємця якісь умови. Наприклад, отримаєш спадок, якщо буде вища освіта”

Як скласти заповіт, хто має право на спадщину і між ким ділитимуть майно, розповідає президент львівського адвокатського об"єднання "Аверс М.Д.К." Роман Дасюк, 33 роки.

Як правильно скласти заповіт?

— Заповіт складають у довільній формі. Треба чітко розписати, кому, що і скільки належить. Обов"язково вказати місце і час відкриття заповіту, поставити підпис. Заповіт засвідчує нотаріус. Людина може звернутись і до державного, і до приватного. Цей документ не означає, що ви перестали бути власником майна. Більше того, ви можете передумати і написати новий заповіт, призначити інших спадкоємців. У моїй практиці був випадок, коли літня жінка заповіла квартиру племінниці. У лікарні їй запропонували послуги лікаря-кардіолога, який мав оглядати її, лікувати і готувати їжу. За це жінку попросили підписати документ — нібито договір про опіку. А після цього лікарка зникла. І племінниця образилася, що тітка знайшла нових опікунів. Жінка залишилася сама. Вона звернулися до районного нотаріуса. Виявили, що є заповіт, за яким квартира належатиме чужій людині. Тітка склала новий заповіт на племінницю. Старий автоматично втратив дію.

Як дізнатися, чи отримав ти щось у спадок?

— В Україні немає практики, коли збирають родичів для публічного оголошення заповіту. Тому доводиться самостійно цікавитися. Якщо нотаріус підтвердить, що ви є серед спадкоємців, необхідно написати заяву про отримання спадщини і зібрати документи.

Протягом якого часу можна отримати спадок?

— Протягом шести місяців із дня смерті спадкодавця можна звертатися до нотаріуса.

Якщо за заповітом у спадок передають квартиру, кому належатиме майно, що було в ній?

— Усе, що є в помешканні — гроші, коштовності — переходить у власність спадкоємця.

Старих людей виганяли на вулицю після підписання дарчої

Спадок чи дарування — яка між ними різниця? Де більший ризик?

— Заповіт набуває чинності після смерті заповідача. А дарувати майно можна тільки при житті. Договір дарування вступає в дію одразу. На подароване майно більше ніхто не має права претендувати. Людина, яка подарувала, відразу залишається з порожніми руками. Із практики знаю випадки, коли після підписання дарчої відносини між родичами псувалися. Старих людей виганяли на вулицю. Юридично ця людина незахищена. Тому крім дарчої варто укладати ще й договір довічного утримання.

Чи можна в заповіті виставляти умови?

— Так. Заповідач може виставляти якісь умови. Наприклад, отримаєш спадок, якщо буде дитина, чи буде вища освіта. Виконання цих умов контролює нотаріус. Але умови бувають абсурдні. Наприклад, чоловікові кажуть: успадкуєш авто, якщо одружишся з чоловіком. Така умова може визнаватися нікчемною і не братиметься до уваги.Хто має право на спадок


Без написаного заповіту право на майно померлого отримують члени сім"ї та родичі в порядку черги. Спадкоємців поділяють на п"ять черг.

Перша — у рівних частинах діти, народжені й зачаті за життя померлого, батьки і дружина чи чоловік.

Друга — рідні брати й сестри.

Третя — дядьки й тітки.

Четверта — ті, хто жив із померлим не менше п"яти років.

П"ята — інші родичі аж до шостого ступеня спорідненості.

Заповідач не може позбавити права на спадщину дітей до 14 років, повнолітніх непрацездатних дітей, непрацездатних удову чи вдівця та батьків.


Які документи потрібні


Для вступу у спадщину нотаріусу треба надати:

— свідоцтво про смерть родича,

— довідку про реєстрацію померлого,

— папери на майно (квартиру, машину),

— документи, які доводять родинні зв"язки зі спадкодавцем.

Нотаріус перевіряє документи, відсилаючи запити в різні інстанції.

Приватний нотаріус сам установлює плату

Останні дев"ять місяців оформлювати спадщину можна і в державних нотаріусів, і у приватних.

— Різниця — лише у вартості послуг, — каже Дмитро Худзій, 30 років, адвокат юридичної фірми "Цезар". — Приватний нотаріус сам установлює плату. Державному сплачуєте тільки мито. Але в державних нотаріальних конторах постійно черги, а в приватного вас приймуть у визначену годину.

Заповіт має бути завірений нотаріусом. За посвідчення заповіту в державного нотаріуса платять 85 коп. У приватного — 300–400 грн.

Спадкоємець отримує в нотаріуса свідоцтво про право на спадщину. У державного нотаріуса платять держмито 34 грн.

— Це свіжий тариф. До січня 2010-го розмір держмита залежав від вартості спадщини, — пояснює юрист. — Скажімо, ви отримали будинок, оцінений у 50 тисяч гривень. Донедавна мали заплатити піввідсотка від її загальної вартості — 250 гривень.

Свідоцтво про право на спадщину у приватних нотаріусів коштує 800–1000 грн.

Зараз ви читаєте новину «Заповіт набуває чинності після смерті». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

4

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі