Протягом січня відбулися найбільші коливання курсу гривні, почали дорожчати іноземні автомобілі.
— Усі реформи були невдалими. Новий податковий кодекс не збільшив надходжень від податків, пенсійна реформа не вирішила проблеми дефіциту Пенсійного фонду. Новий бюджет прийняли з дефіцитом 70 мільярдів гривень, — каже 41-річний Андрій Новак, голова Комітету економістів України.
Чи змінить економічну ситуацію відставка уряду Азарова?
— Уже є позитивна реакція. На фондовому ринку українські цінні папери почали знецінюватися повільніше. На валютному — знизилися темпи девальвації гривні. Для інвесторів і бізнесменів відставка уряду — це знак змін на краще. Зараз вони очікують нового Кабміну. Надалі економічна ситуація залежатиме від нового уряду. Якщо продовжуватиметься бездіяльність, курс національної валюти опуститься до 9 гривень за долар. Біднішатимемо двома хвилями — спочатку через девальвацію, потім — через інфляцію. Практично все різко подорожчає.
Події на Майдані впливають на курс гривні?
— Сутички на Грушевського в Києві підсилили кризу, викликали паніку. Українці масово почали продавати гривні й купувати долари та євро. Знімають гривневі депозити, щоб зберегти заощадження від знецінення.
Протягом 2014 року підвищуватимуться зарплати та пенсії?
— Планується збільшення прожиткового мінімуму на 80 гривень, мінімальної зарплати — на 83, пенсії — на 65 гривень. У порівнянні з девальвацією та інфляцією таке підвищення буде мало помітним.
Минулого місяця багато банків пропонували понад 25 відсотків річних за короткотривалі депозити у гривні. Чи безпечні такі вклади?
— Не раджу довіряти високим відсоткам. Банк потім може й не віддати вкладу. Фінустанови таким чином залучають гроші. Капітали можуть вивести за кордон.
У якій валюті тримати заощадження?
— Гривня зараз нестабільна. Необов'язково тримати заощадження в американській валюті. Це може бути будь-яка грошова одиниця країн Євросоюзу та Великої сімки — євро, канадський долар тощо.
Коментарі