— Медоносні бджоли переносять температуру до мінус 50 градусів. Але за умови, що тримаються купи. Поодинці замерзають при плюс 12, — розповідає бджоляр Богдан Паскань, 23 роки. — Бджоли створюють кубло з температурою 14–15 градусів усередині. Для цього скупчуються у щільний клубок навколо матки. Найщільніше притискаються одна до одної на поверхні клубка. У центрі, навпаки, рухаються, піднімаючи температуру. У морози клубок ущільнюється, стає меншим, при потеплінні розширюється. Бджоли, які замерзають, заповзають усередину. На їхнє місце приходять інші, що відігрілися.
У лісах Сибіру мисливці часто знаходять гнізда бджіл, що зимують на гілках дерев без додаткового укриття. Комахи бояться не морозів, а вітрів і вологи.
— Якщо гніздо продуватиметься, вони витрачатимуть більше енергії й будуть кволіші весною. За зиму бджолина сім'я з'їдає до 10 кілограмів меду. З кожного кілограма виділяють літр води. Хороша вентиляція вулика — обов'язкова умова для зимування бджіл. Для цього відкривають на всю ширину нижні й верхні льотки.
Богдан радить не накривати вулики додатково. Комахи важко переносять брак повітря.
— Узимку не можна порушувати спокій бджіл. Вони мало рухаються, дрімають, набираються сили до весни.
Коментарі