— Змило наш сарай і стайню. Корова півночі простояла у воді, доки не забрали її до сусідів. До хати не дійшло, — розповідає 30-річний Олексій Лараті з села Бронька Іршавського району на Закарпатті. 3 лютого село постраждало від льодоходу.
Крига на річці Красна скресла внаслідок сильних опадів і потепління. Русло забилося брилами. Змило два будинки, трьох жителів евакуювали. Льодові затори сягали 2 м заввишки.
— Вода стрімко прибувала. Корів батьки забрали до сусідів. Самі цілу ніч барикадували хату. Якби потрапила вода, то жити в ній не змогли б до літа, — продовжує Олексій.
У Броньці підтопило дитячий садок, його тимчасово закрили.
— Потерпілі з Броньки можуть вибрати в сусідніх селах хати, схожі за параметрами на свої. А ми викупимо їх за рахунок обласного бюджету. Або ж надамо сім'ям матеріальну допомогу для будівництва житла на старому місці, — каже голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль, 66 років.
Рівень води різко піднявся також у річках Тиса, Уж і Латориця. Вони розлилися на заплави. Пошкодили опори мостів і підмили автотрасу Київ — Чоп поблизу Сваляви.
У Хустському районі на річці Ріці крига знесла міст. Відрізала від сполучення 40 хат присілку Мередюк. Підтопила 525 будинків. Рятувальники евакуювали 20 осіб. На заплаві міні-ГЕС утворилося крижане поле завдовжки 5 км. Його підірвали піротехніки 128-ї механізованої бригади Збройних сил, щоб розчистити русло.
— Льодохід небезпечний скупченням у вузьких місцях. Потрібно регулярно пробивати русла. Інакше після відлиги може бути паводок, — говорить головний інженер басейнового управління річки Тиса 50-річний Олег Кисіль.
Через снігопади й ожеледицю обмежили рух вантажівок і автобусів на дорогах Житомирської, Київської, Черкаської, Вінницької, Хмельницької та Закарпатської областях.
На Львівщині й Івано-Франківщині снігопади паралізували рух на основних автомагістралях. 5 лютого на трасі Київ–Чоп неподалік села Терентіїв Гощанського району Рівненської області зіткнулися п'ять вантажівок і два легковики. Загинула жінка, інша травмувалася.
У Карпатах попереджають про сходження лавин. Заборонили підйоми на гору Говерлу та Піп Іван.
У понеділок у столиці випало 12 см снігу. 10-бальні затори паралізували рух. Поліція заборонила в'їзд вантажівок у місто.
Через сильний туман зупинилися аеропорти в Одесі та Львові. Скасували всі рейси. В Борисполі деякі пілоти відмовляються злітати.
— Сьогоднішній капітан "Люфтганзи" вирішив при таких погодних умовах не злітати. Хоча його колега на Франкфурт полетів. Скаржився на брак спеціальної рідини для очищення від снігу кабіни пілота, — каже директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко, 43 роки.
На заході та півдні країни снігопади триватимуть кілька днів. Уночі на сході похолодає до -26°С.
– 7 і 8 лютого снігопади стихнуть. На більшості території буде до -16 градусів. Найхолодніше на сході й на північному сході — до -26 градусів, — розповідає директор Укргідрометеоцентру 61-річний Микола Кульбіда. — У Закарпатській області є загроза зсувiв снiгу на дороги. На Чорному й Азовському морях 7 і 8 лютого — штормове попередження. У регіоні прогнозують сильний туман, видимість 200–500 метрів. Можливий льодохід на ріках Дністер, Буг і Дніпро. Потепліє з 12 лютого.
Морози будуть до 25 березня
— Низькі температури є характерними для останнього місяця зими. На початку лютого 2012 року майже по всій Україні фіксували 30 градусів морозу, — каже заступник начальника відділу метеопрогнозів Укргідрометеоцентру 43-річна Наталія Голеня.
По всій країні сніжитиме. Очікують до 10 см опадів. У другій половині місяця потепліє.
Морози триватимуть до кінця березня, додає народний синоптик Леонід Горбань, 74 роки.
— Цьогорічна зима морозніша і сніжніша за дві попередні, — розповідає Горбань. — Перша половина лютого буде щедра на опади. Друга — ясна, з невеликою хмарністю. Випаде 30–35 сантиметрів снігу, а в горах може бути й більше. Нічні заморозки триватимуть до 25 березня. Середньодобова температура перейде на плюсову після 15 березня.
Коментарі