Жителі північного Криму скаржаться на погану якість води та засолення ґрунту. Люди тікають на материкову частину України або в Росію. В Армянську, Красноперекопську воду дають по годинах, у колодязях вона стає солоною. На колишніх рисових полях тепер намагаються виростити льон і соняшник.
— Люди кидають свої землі та їдуть на материк або в міста, ближчі до моря. Поливати городи нічим, — говорить Вікторія Олейник, яка проживає у північній частині півострова у Джанкойському районі. — У кращому випадку можуть посіяти пшеницю. У колодязях стоїть солона вода, пити її неможливо.
Проблеми з питною водою на півострові почалися після анексії Росією. Чотири роки тому Україна перекрила постачання води з Дніпра в Північно-Кримський канал. Наслідки зневоднення проявилися одразу. Засолення ґрунту, падіння врожаю. Невигідними стали й баштанні культури, бо потребують багато вологи.
У Красноперекопську й Першотравневому районах воду визнали непридатною для пиття. Її жорсткість становить 25 мілімоль на літр за норми 7. Причина в єдиному джерелі центрального водопостачання в регіоні — Воронцовський водозабір підземних вод у Красноперекопську майже виснажений. У нього потрапляє солона вода з моря.
— Приблизно 95 відсотків води з каналу раніше спрямовували на зрошення сільськогосподарських земель. Для пиття людям вистачить артезіанської води, — каже 42-річний Олександр Лієв, колишній глава комітету з водогосподарського будівництва і зрошуваного землеробства Криму.
— Для поливу полів і садів води, після перекриття Північно-Кримського каналу, немає. Сільське господарство вмирає. У жителів немає роботи, деградує ґрунт. Залишаються там жити тільки пенсіонери, які не хочуть нікуди переїжджати.
З новозбудованим Керченським мостом окупанти обіцяли прокласти водогін. Але не виконали. Тепер хочуть використати сухий Північно-Кримський канал, щоб пустити воду з центральних водосховищ на північ півострова. На реалізацію плану потрібно понад 3 млрд руб. — 1,2 млрд грн.
— На полив беруть воду з артезіанських свердловин. Але замість прісної води надходить солона і з водоростями, — говорить Ільмі Умеров, 61 рік, заступник глави Меджлісу. — Водну проблему в Криму може вирішити тільки Україна. Екологи кажуть, що за кілька років Крим стане пустелею, як до появи каналу. Був степ, люди займалися виключно м'ясом і вовною. Тож, якщо води не буде, люди змінять рід діяльності. Іншого способу вирішення проблеми немає.
Коментарі