— Вулична їжа — це не тільки чебуреки, пиріжки, хот-доги і шаурма. Може бути різноманітною та смачною, — каже 29-річний Роман Тугашев, співорганізатор фестивалю вуличної їжі. Має у столиці гастробар "Томатос" і бутербродну на колесах. Бував на подібних фестивалях у Європі, Америці й Росії. — Українці стали вимогливіші до їжі. Багато людей захопилися здоровим способом життя, їздять за кордон і хочуть такої ж якості вдома.
Яка ситуація з вуличною їжею в Україні?
— Сумна. Її вважають примітивною і несмачною. Продавці, які готують з неякісних продуктів, самі собі шкодять. Смажать у дешевій пальмовій олії, використовують зіпсовані продукти. Хочуть менше вкласти і більше заробити. Лише останній рік з'являються самодостатні закусочні. Смачні хот-доги, шаурма, тайська і китайська локшина, японський удон — пшенична локшина з овочами, куркою та соєвим соусом.
Як у нас розвивалася культура вуличної їжі?
— Господині споконвіку готували млинці та пиріжки. За Союзу працювали сосисочні і бутербродні. Були популярні азійські страви — самса, біляші й чебуреки. По них приходили сім'ями, стояли черги. З часом приїлися. Біляші перестали купувати, бо їх пропонували холодними. До того ж справжній біляш — печений, а в нас смажили, через це дуже жирні. Тому в 1990-ті був вибух попиту на хот-доги. Потім ця страва потроху втратила популярність, бо продавці економили на сосисках. Останні років сім — найпопулярніша шаурма. Для вегетаріанців — фалафель. Це котлета на основі турецького гороху нут. Замінює шматок м'яса.
Якої їжі бракує на вулицях?
— Люди люблять бургери і сендвічі з начинками, але хороших практично ніде купити. Тому я зайнявся цим бізнесом. Робимо незвичні начинки — сир ґорґонзола з грушею, хамон, м'ясо із соусом майолі. Коштує 30 гривень, великий, можна наїстися. Думаю, за рік саме бургери завоюють популярність. Там є котлета, а українці люблять хороший шматок м'яса.
Що може стати брендом України у вуличній кухні?
— Можна обіграти млинці. У Таїланді їх роблять з банановою начинкою, в Кореї — із зеленою цибулею і пагонами бобів. В Україні чудові сири, м'ясо, риба, овочі, зелень. У нас дуже різноманітна кухня, в кожному регіоні може бути щось своє. Взяти київську перепічку. Це сосиска в тісті, яку смажать в олії та одразу продають на розі вулиць Богдана Хмельницького і Хрещатик. Це культове місце. Без жодної реклами 30 років стоять черги. Вона точно може бути символом Києва. В Одесі купив би смажену барабульку. На Закарпатті — банош.
Коментарі