Поблизу села Малі Геєвці Ужгородського району Закарпаття викопали найбільший за всю історію області скарб — 113 предметів із бронзи. Серед старожитностей — прикраси й елементи зброї, фрагмент посуду, в якому були закопані речі.
— Цим речам виповнилося 3300 років, — розповідає заввідділу археології Закарпатського краєзнавчого музею Йосип Кобаль. — Їх знайшли селяни, коли обробляли землю. Вони й повідомили про знахідку науковцям. Прізвища цих людей не називатиму, бо вони отримають винагороду від музею — кілька тисяч гривень. Ціна скарбу — щонайменше уп"ятеро більша. В одній із втулок наконечника спису ми знайшли невелику пластину. Це пов"язано з ритуалом замовляння проти хвороби. Такі знахідки траплялися лише двічі в Європі.
Закарпаття — найбагатший в Україні регіон на знахідки Бронзової доби.
— Якщо вірити давнім легендам, то знайти скарб може лише той, хто свого часу відшукав цвіт папороті. Тоді скарб сам "дає про себе знати" й "дозволяє" ним заволодіти, — продовжує Кобаль.
Він розповів кілька історій про закарпатців, які знаходили скарби.
— 1930 року чоловік із селища Волівець, обробляючи землю, натрапив на золотий скарб, який продав за кілька кухлів пива корчмареві, — усміхається науковець. — По обіді він повернувся на поле і знайшов посудину із золотими кільцями. Їх знову продав за випивку. Корчмар усе це майно спродав за 375 крон годинникареві. Але це помітили правоохоронці і знахідку вилучили. Її досі зберігають.
Улітку цього року у стародавньому городищі Дикий Сад у центрі Миколаєва за стіною розкопаного будинку археологи знайшли 13 бронзових сокир. Їм також орієнтовно понад 3 тис. років.
У липні 2007-го в лісі на горі Тепе-Оба неподалік міста Феодосія у Криму відшукали понад 10 тис. монет часів кримського ханства (ХV ст). Цю знахідку називають найбільшим скарбом в історії незалежної України.
Коментарі