"Скоро сина лагідно горобчиком назву, то питатиме, шо це таке. Тепер дитина не знатиме, як горобець виглядає, — сміється львів"янка Ліліана Манрик, 36 років. Вона гуляє з дітьми у Стрийському парку. — Колись завжди стрибали по стежках, купалися в калюжах, у піску. Мати ще прикмет навчала: як горобці в піску купаються — буде дощ. Чула, вони вимерли через мобільний зв"язок".
Із парків і вулиць Львова зникли горобці. Це помічають жителі, підтверджують науковці. Пташок суттєво поменшало за останні три роки.
Кандидат біологічних наук Андрій Бокотей із природознавчого музею у Львові із версією Ліліани про мобільний зв"язок не погоджується:
— Це ніким і нічим не підтверджено. Чисельність горобців зменшилася у всіх містах Європи. У Львові їх уперше не стало на початку ХХ століття. Тоді з вулиць зник гужовий транспорт. А горобці — зерноїдні, вибирають зернятка з посліду коней. Та нічого, відродилися. Горобець — він екологічно пластичний. За кілька років пташки повернуться. Такі масові види не зникають, їх можна хіба спеціально знищити.
Горобці є двох видів: хатній, який гніздиться біля житлових будинків, і польовий, що селиться в парках і скверах. У Львові був поширений хатній. Найбільше їх було 15 років тому. Орнітологи кажуть, налічували 16–18 тис. гніздових пар.
— Тоді було невпорядковане комунальне господарство. Непотріб викидали хто як хотів і де хотів. Зараз за тим слідкують. Комунальники тепер вивозять і підмітають біля смітників. І сміття почали викидати в поліетиленових пакетах. Горобець же його не розірве. А ще котів розвелося, бомжі риються на смітниках. То маленький горобчик не витримує конкуренції, не має що їсти, — уточнює Андрій Бокотей.
Другою причиною науковець називає євроремонти. Пішла мода на засклені балкони.
— Горобець гніздився в нішах, у щілинах. Під пластиковим балконом місця нема. У старих будинках було багато шпарин. Тепер їх штукатурять, зменшується кількість місць, придатних для гніздування хатнього горобця, — пояснює Андрій.
Іще у зникненні пернатих винні петарди.
— Узимку горобці ночують зграйками. Вони розлітаються, коли стріляють петарди. Але не бачать, куди летять, і розбиваються.
Натомість у Львові побільшало голубів. Це теж зле впливає на популяцію горобців. Голубів підгодовують, і вони витісняють слабших від себе пташок.
Селяни кажуть, горобці зникли не лише у великих містах. Їх нема і в селах.
— Колись, як всипала пшениці курям, то годі було їх відогнати, зграями насідали, — говорить 51-річна Софія Бакай із Жовківського району Львівщини. — А тепер — ні одного.
Тему зникнення горобців жваво обговорюють на міському інтернет-форумі Черкас.
— Але я нічого такого не спостерігаю, — каже "ГПУ" 42-річний Валерій Меленчук. — У нас на Митниці (мікрорайон у Черкасах. — "ГПУ") горобців — море. Учора на дитячому майданчику 6-річна донька згодувала їм булочку. Налетіло їх стільки, що не було де ногу поставити.
Коментарі
6