16 грудня виповнився рік із дня набуття чинності Закону про заборону куріння у громадських місцях — закладах харчування, кафе, барах тощо. Про те, що змінилося в Україні за час його дії, розповідає 27-річна Юлія Солоха, координатор проекту "Київ без тютюнового диму".
— Закон дав позитивні результати. Раніше Україна посідала четверте місце у світі за рівнем поширення куріння серед населення. Це була епідемія. Тепер ми перемістилися на 29-те. До кафе та ресторанів стало ходити більше людей. Ті, хто раніше уникав подібних закладів через надимленість, тепер відвідують їх, коли забажають. Мова про хворих на астму, сім'ї з дітьми, вагітних тощо. Загалом антитютюновий закон виконується на 90 відсотків.
Тобто українці стали менше курити?
— Всесвітня організація охорони здоров'я каже, що тепер в Україні викурюють на 15 мільярдів сигарет менше. Це дані станом на перший квартал цього року, порівняно з аналогічним періодом минулого. Це пов'язано з багатьма факторами, але один із них — лінь. Заборона куріння в кафе-барах спонукає викурювати менше сигарет. Тепер люди ліпше доп'ють, доїдять у закладі, й уже потім куритимуть, ніж виходитимуть кожні 15 хвилин.
Люди скаржаться, коли помічають порушення?
— Українці стали свідомішими. Настільки звикли, що курити не можна, що активно реагують, коли помічають порушення. Готові фіксувати їх, пишуть скарги, лишають нам повідомлення. Обурюються, нервують, коли бачать якісь поодинокі випадки. Найчастіше штрафують саме власників, а не окремих відвідувачів, що курять у недозволених місцях.
Які труднощі виникали за цей рік із виконанням антитютюнового закону?
— Найбільше труднощів було не з курінням сигарет, а з курінням кальянів. Вони також заборонені законом, як і електронні сигарети. Деякі власники закладів не зважають на це. Інша складність — це перебудови літніх майданчиків. У законі прописано, що курити дозволяється на літниках. Але проблема в тому, що немає чіткого визначення, що таке літня тераса. Тому власники трактують це, як їм зручно. Приміром, дехто каже, що засклена прибудова — це літник, хоча там немає виходу на вулицю, це закрите приміщення. Дуже важко довести дію закону в таких випадках.
Чи бували випадки, коли інспекції закривали очі на порушення?
— Про такі випадки нам не відомо. Ми підписали меморандум про співпрацю з Державною інспекцією із захисту прав споживачів. Тому точно знаємо, що вони працюють відповідно до своїх повноважень, спонукаючи людей менше курити.
Який наступний крок у боротьбі з курінням в Україні?
— Зараз потрібно підняти вартість акцизних марок, аби сигарети були дорогими. Вони мають бути недоступні для молоді й дітей. Це ще суттєво зменшить кількість курців. Потрібно кожен раз писати скарги, якщо бачите порушення.
Коментарі