21 квітня у Києві по вул. Смоленській, 17, відкрили пам'ятник загиблому бійцю АТО 24-річному Мирославу Мислі. Сквер поряд із монументом теж назвали на його честь.
Мирослав Мисла був командиром взводу окремої зведеної штурмової роти "Карпатська Січ" 93-ї окремої механізованої бригади. На фронті перебував з перших днів війни. Загинув у жовтні позаторік під час бою в Луганській області.
На церемонію відкриття монумента прийшли понад 400 людей. Третина — побратими й товариші. Також міський голова Віталій Кличко, лідери партій "Правий сектор" і "Свобода" Андрій Тарасенко й Олег Тягнибок.
— Я особисто знав Мирослава. Часто називають героями тих, хто просто опинився в зоні бойових дій. Проте справжня назва "герой" криється в іншому. Це звання повністю відповідає Мислі, — каже Олег Тягнибок, 49 років. — Він не тільки загинув під час прямого контакту з ворогом, а й відправив у пекло сімох окупантів. Головним є те, що він свято вірив в ідею української нації та боровся за неї.
— По Україні вже є безліч пам'ятників, присвячених полеглим на цій війні, — додає 36-річний Андрій Тарасенко. — Проте це перший, котрий присвячений конкретному героєві. Серед людей, які там загинули, є всього кілька знакових, і серед них був Мирослав. На нього орієнтувалися всі. Його можна поставити в один ряд із Степаном Бандерою чи Романом Шухевичем.
Гроші для спорудження монумента заввишки 1,65 м виділили з бюджету Києва, пожертвувань меценатів і побратимів. Автором скульптури є Богдан Козаченко.
Друг Мирослава на позивний "Скай" виконує "молитву українського націоналіста". Її повторюють майже 50 інших бійців.
Присутнім вмикають аудіозаписи з боїв і спогади побратимів про Мирослава.
21 квітня у Полтаві невідомі розбили меморіальну дошку полеглому в зоні АТО Сергієві Лимарю. Пам'ятний знак висів на багатоповерхівці по вул. Алмазна, 9. Також у місті обмалювали фашистською символікою пам'ятник вбитим у Другу світову війну.
— Вандали свідомо до 9 травня хочуть таких самих дій із боку націоналістів — щоб пофарбували Ватутіна чи інший пам'ятник. Тоді для ворога буде картинка. Відчувають свою безкарність і продовжують провокації, — каже депутат міськради Юліан Матвійчук, 28 років.
Загалом у Полтаві за останні два роки розбили не менш як 10 меморіальних дощок воїнам АТО, деякі — двічі. За благодійні кошти їх поновили.
Представники Московського патріархату заборонили відспівувати бійця АТО
У селі Птича Дубенського району на Рівненщині представники православної церкви Московського патріархату виступили проти відспівування загиблого воїна АТО Миколи Гуменюка. Рідні хотіли, щоб бійця відспівали в місцевому Свято-Успенському храмі, за який останні чотири року судяться Московський і Київський патріархати.
Микола Гуменюк загинув в Іловайську на Донеччині 2014 року. Був похований як невідомий солдат. Нещодавно його ідентифікували за аналізом ДНК. Родичі захотіли перепоховати воїна у рідному селі. Планували, що його відспівають. Однак представники УПЦ МП виступили проти.
Храм стоїть опечатаний. Прихильники обох конфесій стежать за тим, аби опоненти не проводили всередині будь-які служби. Блокують церкву. Священики правлять у власних будинках.
— На засіданні у селі 18 квітня, де були представники двох патріархатів, хтось запитав: "Невже Микола не достойний бути відспіваним у рідній церкві?" На це місцева прихильниця московського патріархату відповіла: "Що заробив, те й отримав", — каже журналістка Аліна Дубровська.
Прихильники обох патріархатів дійшли згоди спільно будувати в селі ще одну церкву. Після цього вирішать, хто служитиме в новій, а кому віддадуть стару.
Оксана КНЯЖИК
Коментарі