— Чотири роки благала Бога, щоб подарив Дімочці ручку. Щонеділі з онуками ходимо в церкву. Вийшли з храму й думаю: що це я прошу, такого ж не буває. А за кілька днів подзвонили з телебачення і сказали, що зроблять протез, — розповідає 56-річна Надія Коваленко із села Зарванці під Вінницею. Її онукові 7-річному Дмитрові Коваленку вперше в Україні виготовили протез руки на 3Д-принтері. Хлопець утратив пальці правиці три роки тому під час пожежі.
— 2 лютого 2010 року невістка посварилася з матір'ю. З двома мужчинами поїхала до них у Луку Немирівського району, взяла дітей. Повечеряли, напилися, — каже Надія Василівна. Сама виховує Дмитра і його сестру 9-річну Христину. — Вугілля наложили повну грубу, дітей поклали до самої пєчки і заснули. Розгорілося, почало стріляти і попало на дитяче одіяло.
Сусідка побачила в хаті світло. Викликала пожежників, бо електрики там не було. Рятувальники несли дітей на руках 2 км до траси.
— Тоді дуже снігу намело, не могли проїхати. Діма був у маєчці, футболці та комбінезоні. Геть майка прогоріла. Невістка втекла з лікарні наступного дня. Обоє дітей сильно обпеклися. Місяць лежали в лікарні. Ми із сином — біля них. У Христини ноги попечені, пальці росли вверх. Після кількох операцій вирівнялися, — тремтячим голосом розповідає Надія Коваленко. — Дімі удалили пальці на правій ручці.
Хлопець ходить у садок для дітей із вадами розвитку.
— Не говорив до 5 років. Два роки з ним логопед займався, зараз уже добре балакає. Робить усе лівою рукою — посуду помиє, курей зранку нагодує. Пише і на ноутбуці клацає. Вдягнутися я помагаю.
Батьки дітьми не цікавляться, каже Надія Василівна.
— Син часом прийде, уроки допоможе зробить. Невістка геть спилася.
За три роки Дмитрові зробили кілька операцій.
— Нам запропонували знятися в передачі й виготовити протез безкоштовно. Ми приїхали в Київ. Діма зрадів, що рука тепер буде. Протез потрібно ще доробити, бо ладошка зігнута вниз, як гачок.
Надрукували робо-руку за п'ять днів.
— 3Д-принтер замовив у Штатах два місяці тому, — каже столичний програміст Тимофій Ясинський, 25 років. — Коштує близько 3 тисяч доларів. Моя фірма робить об'ємні моделі ювелірних прикрас. Цікавився в інтернеті всіма можливостями апарата. Побачив, що можна друкувати і протези. Телевізійники запропонували допомогти хлопчику. Я погодився.
Протез виготовлений із фотополімеру, що плавиться при +300°С.
— Це рідина, що від світла у принтері стає твердою. Води не боїться, — розповідає Тимофій.
Модель робо-руки розробляв інженер-протезист. Усередині протеза є кілька липучок, що фіксують його вище ліктя.
— Від кожного пальчика йде ліска. Підіймаєш руку — пальці стискаються, опускаєш — розтискаються. Дитина може брати яблуко, тарілку, іграшку. Тримати ручку, ложку. Писатиме й малюватиме погано — бо окремо пальці не гнуться. Великий — трохи відігнутий, ним можна клацати по клавіатурі. У хлопчика долоня не рухається, зігнута донизу й трохи вивернута. Коли вдягли протез, згиналися лише кілька пальців. Мусив узяти на вдосконалення.
На каркас одягнуть силіконову рукавичку — буде подібний до справжньої руки.
— На звичайний протез треба щонайменше 10 тисяч доларів. Наш обійшовся у 800 гривень. Звичайні виготовляють кілька місяців, а цей — за пару тижнів. Їх можна робити для рук, ніг, вух. Якщо купити прилад у лікарню, зможуть надавати протези всім, хто цього потребує. Протези на 3Д-принтерах виготовляють у Німеччині, США, Китаї, Франції, Нідерландах, Канаді. Роблять щелепи, колінні суглоби, частини черепа. Але для цього потрібні потужніші прилади, що коштують по 2 мільйони доларів. В Україні їх ще нема, — пояснює Тимофій Ясинський.
— Протез на 3Д-принтері — новинка в Україні, — каже хірург 34-річний Михайло Загрійчук зі столичного Інституту хірургії і трансплантології ім. Шалімова. — Та й у світі ще недостатньо досліджені такі апарати.
Є сенсорні протези. У таких пальцями можна рухати окремо, обертати кисть, брати предмети. Коштують близько 100 тис. грн.
Прилад "ліпить" копію з комп'ютера
3Д-принтер — це прилад, що шар за шаром накладає полімер і створює фізичну копію об'єкта з комп'ютерної моделі. Будь-яке цифрове зображення можна перетворити на предмет, швидко "надрукувати" найскладніший елемент. У цій технології використовують різні види пластика, порошок, фотополімерні смоли, силікон, віск, метал. Принцип роботи базується на технології плавлення пластика. Застосовують в інженерії — виготовляють прототипи моделей, макети будівель — і в медицині, зокрема при зубному протезуванні.
Виготовили кістки черепа
У березні цього року американські хірурги на 75% замінили кістки черепа імплантом, виготовленим на 3Д-принтері. Пацієнт розбив голову в автомобільній катастрофі. Полімер, з якого виготовили протез — сумісний із тканинами людини, подібний до кістки за характеристиками, просвічується рентгеном — це важливо для подальшого лікування. Створена на комп'ютері "латка" ідеально підходить людині, бо виготовлена за формою її голови.
Коментарі
7