У столичному заповіднику "Софія Київська" 18 жовтня впав 3-метровий паркан. Він стояв між Митрополичим садом і прибудинковою територією на вул. Стрілецькій, 7/6. Обвалилася частина завдовжки 50 м. Причиною називають прокладання тепломережі під загорожею. Інша версія — будівництва біля заповідника змінили течію підземних вод. Вони піднялися й підмивають комплекс.
У понеділок вранці прохід до місця падіння паркану перекрито. Чергує охоронець. Кілька працівників обмірюють огорожу рулеткою.
— Ця ділянка змурована у 1960‑х. Цегла різна. Фактично її клали без цементного розчину, його майже не видно, — жінка представляється Оленою Іванівною. Прізвища не називає. Каже, працює в заповіднику. — А більше ніхто тут нічого не ремонтував. Впала через старість.
До 2010 року біля цієї огорожі стояли теплиці. Їх знесли. Та ні після цього, ні під час реставрації Брами Заборовського і благоустрою Митрополичого саду паркан не укріплювали.
— Обвалилася ділянка, де торік під самим фундаментом прокладали тепломережі, — каже 55-річна Неля Куковальська, колишній директор заповідника. — Яка рада могла таке затвердити? Це все робилося самовільно й без документів.
Біля Софії 2010 року вже був зсув ґрунту. За 20 м від нинішньої руйнації провалився тротуар. Туди впала людина й загинула.
— Якщо так далі піде — наступним буде Софійський собор. Причин кілька. Перша і найочевидніша — навколо тривають будівництва з глибокими фундаментами. Вони порушують циркуляцію підземних вод. Через це виникають своєрідні загати. Вода накопичується, як у водосховищах над греблями. Ґрунти втрачають стійкість, — стверджує депутат Київради Ігор Луценко, 35 років. — Тенденція загрозлива — руйнування трапляються все ближче до стін собору.
Софія Київська — пам'ятка архітектури XI ст., одна з небагатьох уцілілих з часів Київської Русі. Будувати храм розпочав князь Ярослав Мудрий, за літописами. У святині збереглися 260 кв. м мозаїк і 3 тис. м фресок. В акрополі поховані князі й митрополити київські з 1054-го по 1995 рік.
Софія має статус заповідника, входить до реєстру Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Навколо неї заборонено будь-яке будівництво.
Коментарі