За останні 30 років у Києві зникли щонайменше 86 озер і ставків. На початку 1990-х їх було 486, сьогодні залишилися менш як 400. Про це каже Олександр Чистяков, голова Асоціації рибалок України.
На балансі комунального підприємства "Плесо" перебувають 112 водойм, ще 150 — у підпорядкуванні парків і природно-заповідного фонду. Решта — фактично без власників. Тому їх постійно засипають, перетворюють у сміттєзвалища, забудовують. У них зливають відходи теплоелектростанцій. У такому стані перебувають три великі озера в Дарницькому районі Києва.
— Проблема з водними об'єктами столиці стоїть гостро, — каже Олександр Чистяков. — Вона загострилася на тлі активізації будівництва в мегаполісі. Треба терміново втілювати програму Зеленого будівництва. Вона передбачає збереження природних умов у процесі створення рекреаційного комплексу під час розширення меж мегаполісу. Інакше на столицю очікує плачевна перспектива.
Останнім часом у різних районах столиці місцеві виступали на захист своїх водойм. Протистояння закінчувалося кровопролиттям.
Однак не в усіх випадках активісти відстоювали саме водойми. Часто — шукали власну вигоду. Наприклад, на озері Небреж група протестувальників вводить в оману місцевих жителів. Людям обіцяють на пісках Екопарк, а правових підстав для цього немає.
— Озеро Небреж — це піщаний кар'єр, і тому природно-заповідної цінності не має, — говорить Чистяков. — Там не проходить шлях перелітних птахів, відсутні рідкісні рослини чи тварини. Тому немає юридичних або природоохоронних підстав вимагати на його місці Екопарк.
У забудовника є дозвільні документи, й він планує будівництво не на місці озера, а поряд із ним. Як у цій ситуації зберегти водойму? Людей почули, й забудовник узяв на себе соціальні зобов'язання щодо облаштування цієї водойми.
— На озері передбачили створення пляжів, дитячих і спортивних майданчиків, місць для рибалки, зокрема, для людей з особливими потребами, — продовжує. — Аналогу в Україні немає. Пішохідні та велодоріжки навколо водойми. Парк, алеї. Створення майданчика для виступів в амфітеатрі артистів на свіжому повітрі. Озеро стане культурним і оздоровчим центром для всього мікрорайону.
При цьому територія залишиться природною. Перевтілення торкнуться і самого озера. Його почистять від зайвої рослинності. А щоб воно було живе, і вода не цвіла — його зариблять.
План із благоустрою озера Небреж розробили з урахуванням побажань місцевих жителів під час опитувань у районі. Підхід включає наукові рекомендації Інститутів НАН України. Проект із благоустрою берегової смуги та відновлення водойми створили у співпраці з ученими, громадськістю, ландшафтними дизайнерами, гідробіологами. І його вже втілюють у життя. 13 жовтня відбулося зариблення озера.
На думку експертів, така зелена соціальна ініціатива буде прикладом для всієї країни.
Понад 80% міських водойм потребують очищення, благоустрою та зариблення різними видами риби для меліорації. Вберегти озера від знищення можна, впровадивши паспортизацію водних об'єктів.
— Ми прибираємо берегову територію, водну смугу, берег, збираємо сміття, обрізаємо вищу водну рослинність, — каже Олександр Борисов, заступник генерального директора КП "Плесо". — Однак для врегулювання ситуації з водоймами необхідно ввести контроль водних об'єктів. Варто впровадити автоматизовану систему перевірки якості води, програму екологічного оздоровлення, заснувати кадастрову й інтерактивну карти водних об'єктів.
Депутати Київради ухвалили рішення, яке охоплює інвентаризацію та паспортизацію водних об'єктів.
Коментарі