—?За вісім місяців із благодійних рахунків невідомі вкрали близько мільйона гривень, — розповідає 39-річна Ольга Пахоменко, волонтер благодійного фонду "Дар Надії", що допомагає онкохворим дітям.
—?Схема проста. Рахунок, на який перераховують гроші хворій дитині, прив'язаний до номера телефону. Щоб зняти кошти, потрібно кілька разів подзвонити мамі. Головне, щоб людина, яка телефонує, пам'ятала, з яких номерів і в який час. Після того вона йде до мобільного оператора. Каже: "Я загубив телефон, відновіть картку". Оператор запитує чотири номери телефону, з яких дзвонили востаннє. Шахрай називає. Оператор видає дублікат картки. Половина справи зроблена. Далі через інтернет-банкінг заходить на рахунок. На телефон йому приходить пароль. І тоді спокійно переводить гроші на свій рахунок. Зараз ми всі благодійні рахунки перевели на контрактні номери. Мам проінструктували, щоб не давати невідомим зайвої інформації.
Інша схема шахрайства — із сайта donor.org.ua знімають реальну історію. Роблять окремий сайт і розкручують. Історія дитини та документи ті самі, тільки номери рахунків інші.
—?Раз хлопця зловили. Телефонує одна з волонтерок і питає про дівчинку, якій я допомагала. Кажу: дійсно була така, але вона завершила лікування. Колега скидає посилання на сайт. Телефоную мамі. Вона бігом пише заяву у міліцію. Хлопець, який сайт зробив, був настільки впевнений у своїй безкарності, що навіть розмістив власне ім'я та номер телефону. Встиг зібрати чи то 20, чи 25 тисяч гривень.
Третій вид шахрайства — різновид жебрацтва.
—?Коли на станції метро стоїть заплакана жінка з табличкою: "Допоможіть врятувати дитину". Запевняю, не стоять мами онкохворих дітей у переходах, не ходять з пакетами по вагонах. У них часу на це немає. Вони з дітьми цілодобово.
Тим, хто хоче допомогти, Ольга радить ретельніше перевіряти документи. Подзвонити до спеціаліста чи в медзаклад, де лікують дитину. Перевірити інформацію по різних сайтах.
Коментарі