3 вересня 2021 року у Києві горів Костел Святого Миколая на вулиці Великій Васильківській.
Через пожежу втратили орган. Постраждали деякі приміщення біля органу, впала люстра, повідомив міністр культури Олександр Ткаченко.
"Маємо болісну втрату - унікальний орган. Його, на жаль, вогонь знищив".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Нехай краще Костел завалиться, ніж відбудують поляки" - католицька спільнота обурена позицією заступника Ткаченка
Міські рятувальні служби, 15 фахівців ДСНС та 4 одиниці техніки ліквідували пожежу. Загоряння сталось між першим і другим поверхами та швидко розповсюдилось на покрівлю будівлі. Попередньою причиною пожежі називають коротке замикання. Потерпілих немає. Площа пожежі склала 80 кв. м.
Миколаївський Костел - побудований відомим архітектором Владиславом Городецьким у неоготичному стилі. Окрім свого зовнішнього вигляду, він відомий органними концертами, які проводяться Національним будинком органної і камерної музики України. Останній ділить приміщення костелу із парафією Святого Миколая Римо-католицької церкви. З приводу цього також неодноразово виникали суперечки. З 2009 року приміщення перебувало у аварійному стані. Активісти неодноразово били на сполох, що від костелу вже відпадають частини фасаду.
Київський костел Святого Миколая вперше горів у 1943 році, коли запалало майно, яке там зберігалося. Причиною загоряння тоді став радянський артобстріл. Та пожежа повністю знищила орган.
В Україні почали збирати гроші на відновлення костелу. Підприємці за один день зібрали на відновлення костелу Святого Миколая 18 млн грн.
"До 1 мільйону гривень, який на відновлювальні роботи в костелі виділить Rozetka, один за іншим приєднуються інші бізнеси", - повідомив Владислав Чечоткін, засновник компанії Rozetka.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За ремонт костелу Святого Миколая візьмуться у жовтні
Зокрема, кошти на відновлені роботи також виділили Monobank, ПриватБанк, Альфа-Банк Україна, Райффайзен Банк, ПУМБ, компанії SD Capital, Нова пошта, Dragon Capital, ENSO і інші.
За попередньою оцінкою фахівців на відновлення знадобиться від 75 млн грн. До суми, які збере бізнес, решту потрібних коштів виділить держава. Тобто йдеться про унікальний кейс державно-приватного партнерства.
7 вересня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль підписав розпорядження про підготовку передачі костелу Святого Миколая римо-католицькій громаді. Після пожежі члени Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій виступили за безкоштовне повернення костелу католицькій громаді.
Наразі у костелі Святого Миколая у Києві проводять технічне обстеження, формується календарний план усунення наслідків пожежі.
Висновки та подальші плани обговорювали з робочою групою, куди увійшли представники бізнесу, Римо-католицької церкви та МКІП. Також формується календарний план заходів усунення наслідків пожежі. Експерти дослідять термічний вплив на конструкції будівлі пам'ятки, на декоративні елементи скульптури, стіни, дах та вітражні конструкції.
Коментарі