24 липня під час телефонних переговорів "нормандської четвірки" (міністрів закордонних справ Німеччини, Франції, України та Росії. — "ГПУ") домовилися про остаточне відведення військ із села Широкине поблизу Маріуполя на Донеччині. Сторони конфлікту мають відійти на 15 км від лінії розмежування. Із 3 серпня в буферній зоні облаштують спостережний пункт місії ОБСЄ.
У неділю, 26 липня, в Маріуполі почалася безстрокова акція протесту проти відведення українських бійців із Широкиного. Місцеві бояться, що бойовики знову обстрілюватимуть місто.
— Мій чоловік воює там. Каже: маємо окопи, укріплення і вигідні позиції. Наші війська стоять на висотках. Як тільки їх відведуть, терористи підуть на Маріуполь, — говорить місцева 34-річна Галина Селезньова. — Всередині батальйонів теж почалася возня. Хлопці обурені, що вони відстояли місто, а тепер, по суті, його мають здати. Казав, що між добровольцями і командуванням почалися сутички.
— Люди обурені, бо ніхто детально не пояснив, куди відводитимуть сили АТО, чи надійно буде захищений Маріуполь, — додає волонтер Марія Подибайло. — На акцію протесту вийшли понад 300 осіб. Якщо пояснень не отримаємо, організуємо наметові містечка на блокпостах. Щоб не дати військовим піти з позицій.
"Широкино. С утра командование батальона "Донбасс" получило выписку из приказа. Сам приказ, конечно же, секретный. Тактика сменена. От вранья про "мы никого не выводим" перешли к засекречиванию", — написав у понеділок у соцмережі народний депутат, екс-командир батальйону "Донбас" Семен Семенченко.
Полк "Азов" також виводитиме своїх бійців.
— Але це не має стосунку до рішення "нормандської четвірки". У нас будуть двомісячні навчання. У Широкиному стоятимуть підрозділи морської піхоти Збройних сил, — говорить 26-річний Юліан Матвійчук із "Азова". — Там зараз тихо. Наше керівництво вирішило скористатися затишшям і провести полкові навчання. Буде переозброєння й доукомплектація бійцями. Можливо, що ворог за нашої відсутності піде в атаку. Своїм відходом, певною мірою, даємо для цього привід. Люди переживають. Та ми залишати Маріуполь не збираємося. Якщо морській піхоті в Широкиному треба буде підмога, зможемо швидко повернутися на позиції.
Добровольчий корпус "Правого сектора" не відводитиме бійців.
— Якщо повернутися до угод Мінська-1, то лінія розмежування має проходити неподалік населеного пункту Саханка, а не Широкиного. Тому ні про який відвід військ не може бути й мови, — каже Антон Ворон із "Правого сектора".
— Широкине втратило стратегічне значення, від нього нічого не залишилося. Та якщо українські військові відійдуть зі своїх позицій за селом, то відкриється дорога на Маріуполь. Найближчі позиції бойовиків розташовані за півтора-два кілометри. Їхня техніка за 30 хвилин подолає цю відстань, — вважає військовий експерт Дмитро Снєгирьов. — Найближчим часом буде створена так звана 30-кілометрова демілітаризована зона. Під контроль ОБСЄ або інших міжнародних інституцій, які заангажовані на Росію, відійдуть такі ключові точки, як Станиця Луганська, Лисичанськ, Бахмутка. Це означає, що Україна здає свої позиції. І тоді незрозуміло, для чого ми будували фортифікаційні споруди, на які витратили мільярди гривень.
— Маріуполь і все, що навколо нього, — ласий шматок для росіян. Таке враження, що за нього зараз ведуться торги. Питання в ціні. Може статися те, що з Дебальцевим — матимемо черговий котел і відступ, — говорить 58-річний Валентин Депто, військовий експерт із Полтави.
Коментарі